Beth Orton yokluktaki mevcudiyetin peşinde

90’lara iz bırakan seslerden biri olan İngiliz müzisyen Beth Orton, 23 Eylül’de Partisan Records etiketiyle yayımlanacak Weather Alive ile geri dönmeye hazırlanıyor. Albüme ismini veren şarkı ve “Forever Young”ın görsel eşlikçileriyle doğa manzaraları görmeye alışmıştık. Yeni tadımlık “Friday Night” ise tatlı bir orman yürüyüşünün yorgun adımları gibi geliyor kulağa.

Beth Orton’ın müzikten değilse de şehirden ve sektörden uzak yaşadığı altı yıllık ara, kendisi gibi müzisyen eşi Sam Amidon ve iki çocuğuyla birlikte geçirdiği bir inziva dönemi olmuş. “Friday Night” ise Orton’ın hem bu uzaklaşmadan hem de zihnindeki bitmeyen kaostan ilham aldığının bir göstergesi. 

Vazgeçmek ve teslim olmak arasında sıkışmaya dair

Müzisyene göre parça, “nelerden vazgeçeceğine veya neye teslim olacağına karar vermeye çalışan biri” hakkında. Bu ifade, bir günlüğün sayfasından alınmış kadar kişisel gibi duyuluyor. Orton, Eliot Lee Hazel yönetmenliğinde çekilen “Weather Alive” klibinde denizin pırıltılı yüzeyine bakarak düşünürken ya da albümün kapağı için kuma gömülü bir ayna görseli tercih ederken, bu ruh hâline dair ipuçları vermiş aslında.

“Friday Night”, yoldaki albümün umutlu yanını temsil ediyor anlaşılan. Şarkı adının Türkçe karşılığı olan cuma gecesi, haftayı daha katlanılabilir kılan ve her şeyin yoluna girebileceğine inandıran garip bir zaman dilimi. Beth Orton bu tespitten beslenerek parçanın dinleyicilere sevgiyi keşfetme ve umudu arama motivasyonu aşılayacağını düşünüyor: “Çoğumuz, bırakın kalanları, kaybettiğimiz insanlara duyduğumuz sevgiyi bile nereye koyacağımıza anlam vermekte zorlanıyoruz. Yoklukta bile bir mevcudiyet vardır, aşkın içimizde hâlâ canlı olduğu yeri aramaktan başka kaçış yok.”

Anna Gudbrands imzalı siyah beyaz klipte ise yalnız bir Beth Orton izliyoruz. Kamera oynamıyor, sadece bazen yakınlaşıyor. Araya görsel efektlerle dolu birtakım yansımalar giriyor. 51 yıllık hayatındaki mevcudiyet ve mecburiyetlerin sisli düşüncelerine kapılmış gibi görünen müzisyen, dinleyicilerine de farklı bir olasılığın mümkün olduğunu hatırlatmak gayesinde. Sorularının muhatabı ise hepimiziz: “Yokluğun ölçüsü, terk ettiğin varlık mı?”

Neredeyse tüm şarkıları gibi “Friday Night” da bizzat Beth Orton’ın kendi kaleminden çıkmış. 2016’ya tarihlenen son uzunçaları Kidsticks’te Fuck Buttons üyesi Andrew Hung ile çalışan müzisyen bu kez, ilk defa bir albümünün prodüksiyonunu da kendisi üstlenmiş. 

Weather Alive’da çalan müzisyenlerin çoğu cazla haşır neşir olmuş, yıldız isimler: Müziği ve şiiriyle aktivizmini konuşturan Alabaster DePlume, Polar Bear ve The Invisible basçısı Tom Herbert, Sons Of Kemet ve The Smile davulcusu Tom Skinner ile New York müzik sahnesinin en üretken figürlerinden Shahzad Ismaily de ekipte. 

Yazı: Seray Soylu