Omni Sound sunar: Sun Ra Arkestra - Living Sky

Kozmik caz öncüsü Sun Ra 1993’te bu dünyadan ayrıldı ancak 50’lerden beri üretimini sürdüren grubu Sun Ra Arkestra ve eşsiz tınılar barındıran Afrofütürist mirası, bugün 98 yaşındaki bir başka efsane, saksafonist Marshall Allen önderliğinde yaşamaya, yeni nesillere ilham vermeye devam ediyor. 

Kolektifin 2020’ye tarihlenen son albümü Swirling’i takip edecek bir uzunçaların yolda olduğu duyuruldu. 15 Haziran 2021’de Philadelphia’daki Rittenhouse SoundWorks stüdyosunda toplam 19 müzisyenin emeğiyle kaydedilen Living Sky, 7 Ekim’de dinlemeye açılacak.

Heyecanlandıran albüm kredileri

Spiritüel, hipnotik, groove dolu ve şifalı bir sesler bütünü vadeden Living Sky’ın miks ve mastering’ini Grammy ödüllü prodüktör Dave Darlington üstlenmiş. Albümü tanımlayan tüm bu sıfatların görsel karşılığını cömertçe veren kapağı, Black Monument Ensemble’ın lideri olarak da bilinen aktivist sanatçı Damon Locks’un ellerinden. Grafik tasarım Ulaş Eryavuz, animasyonlar ise Bora Genel imzalı.

Living Sky, New York ve İstanbul merkezli bağımsız plak şirketi Omni Sound’un ilk yayını olacak aynı zamanda. Omni Sound besteciler, müzisyenler ve birbirinden farklı disiplinlerden gelen sanatçılar ile uluslararası bir ağ oluşturarak; kürasyonu özenle yapılmış, tür kalıplarını kıran, kültürlerarası yayınlar geliştirmek niyetinde. 

Projenin yöneticisi, Sun Ra Arkestra’nın 1990 tarihli İstanbul konserinin organizasyonunda bulunan ve Babylon’un kurucularından olan Ahmet Uluğ. Kendisine, yardımcı prodüktör olarak Palmiyeler davulcusu Rana Uludağ eşlik ediyor. Omni Sound’un isim tercihine ise Sun Ra’nın 1990’daki İstanbul ziyareti öncesinden kalan bir el yazısı not yön vermiş. Sun Ra notta, tüm evrenlerin toplamı olan Omniverse’ün vatandaşları olmaya davet ediyor okuyanları.

Altı dakikalık bir ayin

Albümle tanışmamızı sağlayan “Somebody Else’s Idea”, ilk kez 1955’te kaydedilmiş. Sun Ra & His Astro Infinity Arkestra’nın 1971 tarihli My Brother The Wind, Vol II albümünde de bulunan parçanın yeni yorumu 1992’de hayatını kaybeden June Tyson’ın ateşli vokallerini içermese de döngüsel bir melodi etrafında çeşitlenen nefis enstrümantasyonuyla yaklaşık altı buçuk dakika boyunca ayaklarınızı yerden kesiyor; çevrenizle birlikte genişlediğinizi hissettiriyor. Kişisel ayininizi yaşayabilmek için başka uyaranlarla ilişkinizi kesebileceğiniz bir yerde, kulaklıkla dinlemeniz tavsiye edilir.

Bariton saksafoncu Knoel Scott ilk tadımlığın, içinde yaşadığımız dünyayı değiştirebileceğimize olan inancın bir yansıması olduğunu düşünüyor. Ona göre değişimin ilk adımı statükoyu reddetmek ve sonsuz olasılıklar karşısında kendimizi özgür bırakmak. Parçanın, imkânsız denenin sınırlarını aşmaya yönlendirdiğine inanıyor müzisyen.

Living Sky‘a Bandcamp üzerinden ön sipariş vererek erişebilirsiniz.