Beyoncé, engelli ayrımcılığı eleştirilerinin ardından geri adım attı

Beyoncé geçtiğimiz günlerde yedinci albümü RENAISSANCEı yayımladığından beri onlarca ülkede ve global listelerde ilk sırada. Hâliyle herkesin gözü yine onun üzerinde. Işıltısından ödün vermeyen kraliçemiz, değişen tarzı ve farklı vokaliyle çok konuşuldu. Ancak tek konuşulan bu değildi, “HEATED” parçasında geçen “spaz” tabiri engelli komüniteler ve aktivistler tarafından tepki topladı.

Şarkı, spastik serebral palsili insanları aşağılamak için sıklıkla kullanılan bir kelime içeriyor. Beyoncé adına konuşan yayımcısı, kelimenin farklı anlamlara sahip olduğu ve kesinlikle kasıtlı olarak olumsuz anlamda kullanılmadığı açıklamasını yaptı. Bir tarih vermeden şarkının o kısmının değişeceğini de ekledi. 

Daha birkaç hafta önce Lizzo da “Grrrls” şarkısında aynı kelimeyi kullandığı için tepki çekmiş ve özür dilemişti. Rahatsızlık uyandıran kısımları atlayıp şarkıyı yeniden yayımlamış, “Bir şeyi açıklığa kavuşturmama izin verin: Asla aşağılayıcı bir dil kullanmak istemiyorum, ABD’de yaşayan büyük beden ve Siyah bir kadın olarak, kelimelerin sahip olabileceği gücü anlıyorum.” demişti.

Engelli aktivisti Hannah Diviney, şarkının engelli Beyoncé hayranlarının yüzüne bir tokat gibi çarptığını söylüyor. Lizzo olayı henüz yaşanmış ve sıcaklığını yitirmemişken tekrar aynı konuşmayı yapmaktan yorulduğunu belirtiyor.   

Engellilere yönelik yardım derneği Scope’un medya yöneticisi Warren Kirwan, Beyoncé’nin tavır değişikliğini olumlu karşılayanlardan: “Engelliler bu düşüncesiz şarkı sözünü bir kez daha dile getirdikten sonra Beyoncé’nin bu kadar hızlı hareket etmesi iyi bir şey.” 

Beyoncé’yi savunanlar da var. Onlar ise müzisyenin Siyah temsiliyeti ve kadın hakları konusunda güçlü bir özne olduğunu vurgulayıp terimin ABD’de “çıldırmak” gibi farklı anlamları karşıladığına dikkat çekiyor. Rap sahnesinde sıkça rastlanan aşağılayıcı tabirleri hatırlatarak, sanat eserlerinde ifade özgürlüğü konusunu tartışmaya açıyorlar.

Yazı: Seray Soylu