Stereolab üyelerinin plak şirketi Duophonic Super 45s’tan iki yeni albüm

Stereolab üyeleri Tim Gane ve Laetitia Sadier ile menajer Martin Pike tarafından yürütülen Duophonic Super 45s plak şirketi, birkaç 7″ single ve birtakım Stereolab reissue’ları yayımlamış olsa da geçtiğimiz 20 senede büyük ölçüde hareketsiz kaldı. Bugünlerde yeniden filizlenen etiket bu kez heybesinden Stereolab’e ait olmayan iki yeni uzunçalar çıkarmaya hazırlanıyor. Yayın tarihi: 29 Nisan.

Yoldaki kayıtlara hızlı bir bakış

Albümlerin bir tanesi Stereolab ile ilişkileniyor aslında. Ghost Power, Stereolab’in Tim Gane’i ve eğlenceli ses kolajlarını canlı enstrümantasyonla birleştiren New York çıkışlı post rock grubu Dymaxion’dan Jeremy Novak’ın oluşturduğu bir duo projesi. Krautrock ile 60’ların deneysel Yé-yé stili ve 80’lerin başından yankılanan post punk tınıları arasında titreşen bol groovelu enstrümantaller üretmekte bu ikili. 

ghost power

Gane ve Novak, gruplarıyla aynı adı taşıyacak yeni güzelliklerini birbirlerinden uzakta kaydetmiş. Londra – New York hattından çıkan koleksiyonun 2020’ye tarihlenen ilk tadımlığı “Asteroid Witch”i dinlemeden kemerlerinizi bağlayın. Zira süratli bir uzay yolculuğu sizi bekliyor; geminizin penceresinden bakarken iksirini fokurdatan bir cadıya rastlamanız da olası.

Duophonic çatısı altından dinlemeye açılacak diğer uzunçalar ise İngiliz alternatif rock grubu Ulrika Spacek’ten Rhys Edwards’ın Astrel K mahlasıyla yayımlayacağı ilk albümü Flickering. Kaydın üretim süreci, müzisyenin Londra’dan İsveç’in Stockholm kentine taşınmasını takip ediyor. Stockholm’de kimseyi tanımadığı için kendi kendine müzik yapmaya gömüldüğünü söylüyor Edwards; sonucunda ortaya çıkan albüm ise onu durağanlıktan koparıp zihninde taze fikirler ısıtan kıvılcımların titrek ışığından alıyor adını. 

astrel k

Astrel K, Ulrika Spacek’in gürültürü rock’ına kıyasla, Broadcast veya The Soundcarriers gibi grupların yolundan giderek 60’ların psikedelik pop hissinden daha fazla beslenmiş. Albüm, Duophonic’in 2020’de 7″ olarak bastığı “You Could If You Can”i de içeriyor; yeni inci “Is It or Is It I?” ise yaratıcı video klibiyle birlikte geliyor.

Stereolab’in gündemini de Switched On derleme serisinin beşinci edisyonu meşgul etmekte. Tim Gane ile Cavern of Anti-Matter projesi üzerine sohbetimizi okumak için Mayıs 2016 tarihli Bant Mag. No:49’a uğrayabilirsiniz.