Beyrut’la dayanışma içinde bir toplama albüm

Tunus merkezli, Arapça yayın yapan online müzik dergisi Ma3azef, 4 Ağustos’ta Beyrut’ta yaşanan patlamanın ardından dayanışma amaçlı bir toplama albüm için kolları sıvamış. Nisf Madeena ismini taşıyan 17 şarkılık albümde Nicolas Jaar, Deena Abdelwahed, Fatima Al Qadiri gibi isimlerin kayıtları yer alıyor.New York’ta yaşayan, Ryuichi Sakamoto’dan Beach House’a birçok isimle çalışmış Mısırlı mastering mühendisi Heba Kadry, bu projede Ma3azef ekibinin ortaklarından biri. Albümün kürasyonuna ve prodüksiyonuna yardımcı olan Kadry eşliğinde hem bölgesel hem uluslararası sahneden müzisyen ve prodüktörlerden parçalar bir araya gelmiş. Amaç, Beyrut’taki yardım çalışmalarına kendi imkânlarıyla devam eden kuruluşlara destek çıkmak.

Geçtiğimiz bir ay içerisinde Beyrut’la dayanışma amacı taşıyan başka toplama albümler de yayımlandı. Elektronik müziğin farklı dallarına uzanan bu derlemelerden elde edilen gelir, doğrudan Beyrut merkezli yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.

Özellikle Afrika ve Asya’dan deneysel elektronik müzik üretimlerine odaklanan Syrphe’nin onlarca farklı ülkeden müzisyenler eşliğinde hayata geçirdiği dört albümlük Retrieving Beirut serisi,  bağımsız sanatçılar için bir dayanışma inisiyatifi olarak yorumlanabilir. Türkiye’den de wipeç, bir şarkısıyla dayanışmaya katıldı.

Lübnanlı müzisyen Rabih Beaini’nin kurucusu olduğu, Berlin merkezli Morphine Records patlamanın bir hafta sonrasında bir dayanışma albümü yayımladı. The Sacred Rage isimli toplamada Beaini’nin yanı sıra Radwan Ghazi Moumneh, The Bug, Donato Dozzy ve Natalie Beridze gibi müzisyenler yer aldı. 

Ürdün’ün başkenti Amman’da yaşayan DJ Toumba öncülüğünde bir araya getirilen Grief Into Rage: A Compilation for Beirut da geçtiğimiz hafta Bandcamp üzerinden paylaşıldı. Elde edilen gelirin tamamının Lebanese Red Cross ve Beirut Musicians’ Fund’a bağışlanacağı albümde ODDZ, Air Max ’97, Hiro Kone, Fairuz gibi isimlerden parçalar bulunuyor.