Big Thief, 3 günlük elektrik kesintisinden bir şarkıyla çıktı

Big Thief, geçtiğimiz ağustos ayında yayımladığı “Little Things” ve “Sparrow” teklilerini takip eden sürpriz bir parçayı dinlemeye açtı. Folk ezgilerinden beslenen dörtlü, bu kez bedenleri meşe ağaçlarının altındaki tatlı serinliğe; zihinleri bomboş bir kumsalda yakılan ateşin başına doğru sürüklüyor.

Elektrikten mahrum geçen 3. günde, solist Adrianne Lenker verandada şarkı yazarken grup arkadaşı Buck Meek onu fark ediyor ve yağmur damlaları gitarlarını okşarken şarkıyı tamamlıyorlar. Ekibin diğer üyeleri araba çakmağı ile çalışan 4 bantlı bir kayıt cihazı kuruyor, davulları akustiği kaybetmemek adına lavabonun yanına yerleştiriyorlar. Max Oleartchik ise bası bir kablosuz hoparlöre bağlayarak sobanın üzerine kuruyor. Tüm bu doğaçlama ânın büyüsüyle “Certainty” ortaya çıkıyor. Ancak hayalini kurmak kulağa pek naif gelse de kayıt esnasında epeyce zorlanıyorlar. 2. bantta köpeklerinin havlaması Adrianne’in solosuna karışmış, akorları tutturmak da bir mesele hâline gelmiş.

Bu kısa ve sıcak hikâye, Adrianne’nin masalsı sesiyle birleşince henüz filmi çekilmemiş bir soundtrack yaratıyor âdeta. “Certainty” birini seviyor olmanın yarattığı o dalgalı hâli, saf ve naif kararsızlıklarla dolu anları hatırlatıyor.

Yolda henüz yeni bir Big Thief albümü görünmemekte.

Yazı: Asena Büyük


Yükleniyor...