Billy Porter’dan ikinci “LGBTQ State of the Union” konuşması

En son Pose dizisiyle izlediğimiz ve Türkiye’de 21 Şubat’ta vizyona girmesi beklenen Like a Boss ile karşımıza çıkacak oyuncu ve aktivist Billy Porter, LGBTİ+’lar odağından geçtiğimiz yıla ve yeni yıla değinen ikinci LGBTQ State of the Union konuşmasını yaptı.

Porter, Logo TV’de yayınlanan LGBTQ State of the Union konuşmasını, Donald Trump’ın 4 Şubat’ta Kongre’deki State of the Union konuşmasıyla aynı gün yaptı.

Porter, bu alternatif konuşmada, “Geçen yıl sendikamızın durumunun güçlü olduğunu söyledim. Birliğimiz kesinlikle hırpalanmış olsa da, kırılmış olmaktan çok uzak. Şimdi, 2020’de, vatandaş olarak sorumluluğumuz daha açık,” dedi. 

Trump’ı hedef almaktan çekinmeyen güçlü konuşmasında Porter, Trump’ın başkanlığını, hayatının en büyük krizlerinden biri olarak nitelendirdi. “Bazılarımız için, bu yönetim altındaki her gün, bir ölüm kalım meselesi,” diyerek durumun ciddiyetinin altını çizerken, “Geçtiğimiz kasım ayında FBI, nefret suçu şiddetinin 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi,” dedi. Trans cinayetlerindeki artışa dikkat çekerek, geçtiğimiz yıl Amerika’da 25’ten fazla transın öldüğüne vurgu yaptı.

Porter, ayrıca Brezilya’nın homofobi ve transfobiyi suç kapsamına almasına, mücadeleyle geri çevrilmiş olsa da Kenya’nın eşcinsel ilişkiyi suç kapsamına alma girişimine, Tayvan, Ekvador ve Kuzey İrlanda’da eşcinsel evliliklerin yasallaştırılmasına değinerek, dünyanın dört bir yanındaki LGBTİ+’ların karşı karşıya kaldığı baskıları, mücadeleleri ve kazanımları işaret etti.

En karanlık anlarda bile insanlığın ışığı bulacağını ve parlayacağını dile getiren Porter, “Sert bir kavgayla karşı karşıya olabiliriz, ama kazanabileceğimizi biliyorum” dedi. “Kazanmaktan başka çaremiz yok” sözleriyle cesaret ve umut aşılayan konuşmasını, efsanevi siyah eşcinsel yazar James Baldwin’den yaptığı bir alıntı ile sonlandırdı: “Karşılaşılan her şey değiştirilemez, ancak karşılaşılmadan da hiçbir şey değiştirilemez.” 

Yazı: Mine Metin