Bir dünya mikrokozmosu olarak karnavallar: “Nightmare Alley”

El laberinto del fauno (Pan’s Labyrinth), El espinazo del diablo (The Devil’s Backbone), Cronos gibi kendi topraklarında çektiği yapımların yanı sıra tür sinemasının Hollywood’daki önemli temsilcileri arasında yer alan Guillermo del Toro; 2017’de The Shape of Water ile En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında Oscar’a uzanmış, film dünya çapında 200 milyon dolardan fazla hasılat elde etmişti. 


Bir sonraki adımı merakla beklenen Meksika asıllı yönetmen, bu kez pek sevdiği fantastik ve korku unsurlarının anlatıda yer almadığı, film noir ve gerilim türlerini harmanlayan yeni filmi Nightmare Alley ile dönüş yapıyor. Yüksek manipülasyon yeteneğine sahip eski bir karnaval çalışanı ile ondan bile tehlikeli olan kurnaz bir psikiyatristi merkeze alan, şov dünyasının karanlık tarafına bakacak Nightmare Alley’den ilk fragman yayımlandı. Hemen buradan izlenebilir.

Aynı adlı romanından uyarlanan, William Lindsay Gresham tarafından yönetilmiş, 1946 tarihli bir Nightmare Alley filmi daha var. Del Toro yorumunun diğer filmden ziyade romanı kaynak alacağı söyleniyor. Öykünün baş kahramanı olan manipülatif Stan’i Bradley Cooper, psikiyatriste Cate Blanchett canlandırıyor. Stan’in güçlü bir zihin okuyucu olarak kullandığı numaralarının hedefinde zengin milyonerler var. Diğer karnaval çalışanlarından Molly’ye Rooney Mara, karnavalın baş çığırtkanına Willem Dafoe ve sosyetik iş insanı Ezra Grindle’a Richard Jenkins hayat veriyor. Ekibin geri kalanında Ron Perlman, Paul Anderson, Holt McCallany, Toni Collette, David Strathairn, Mary Steenburgen ve Tim Blake Nelson isimlerini görmek mümkün.

Ödül sezonunda fırtınalar estirmesi beklenen Nightmare Alley, Türkiye’de 4 Şubat 2022’de vizyona girecek.