Almodóvar sinemasında Cate Blanchett zamanı

Venedik Film Festivali’nde prömiyer yapan son filmi Madres paralelas’ın Türkiye vizyonu olan 25 Mart için geri sayım sürerken, Pedro Almodóvar bir sonraki projesi için harekete geçti bile. Kariyeri boyunca ülkesi İspanya’dan Penélope Cruz, Antonio Banderas, Rossy de Palma gibi spesifik isimlerle çalışmayı tercih eden yönetmen; kısa filmi The Human Voice’da başrolü Tilda Swinton’a vererek şaşırtmıştı. Şimdi ise sinemanın bir başka divası, Cate Blanchett ile çalışmaya hazırlanıyor.

Almodóvar’ın Swinton ile bir araya geldiği, terk edilen bir kadının eski partneriyle son kez yaptığı telefon konuşmasına şahit olduğumuz The Human Voice, yönettiği ilk İngilizce kısa film olma özelliği taşıyordu. İsmi A Manual for Cleaning Women olarak açıklanan proje ise kendisinin uzun metraj formatında çalıştığı ilk İngilizce yapım olacak. 

Yönetmenin yapımcı kardeşi Agustin Almodóvar’ın birkaç ay önce konuk olduğu bir podcastte duyurduğuna göre, kaynak materyal Lucia Berlin’in aynı isimli öykü kitabı. Yönetmen, 43 öyküden oluşan kitabın 5 öyküsü üzerine yoğunlaşmış ve ortaya lineer bir format çıkarmış. Kardeş Almodóvar hummalı çalışmaların devam ettiğini belirterek ekliyor: ‘‘Sanırım uyarlamanın ilk zorluğu, hikâyeye bütünlük verecek tek bir karakter yaratmaktı. O da zaten yapıldı.’’

Bahsi geçen roman Aylin Ülçer’in çevirisiyle, Temizlikçi Kadınlar İçin El Kitabı ismiyle, Siren Yayınları tarafından bir süredir Türkçede. Meraklıları arka kapak metnine alalım: “Otobüs duraklarından acil servislere, çamaşırhanelere ve sınıfın arka sıralarına uzanan öyküler; bekar anneler, yalnız kadınlar, kırık hayaller… İroni ve melankoliyi birleştiren, yazarın kendi yaşamından da beslenerek parçalı bir bütün oluşturan bu öyküler, acımasız denecek kadar dürüst, mahrem denecek kadar gerçekçi, dahiyane bir biçimde esprili ve iç burkacak denli hüzünlüler. Var olmanın dayanılmaz sefaleti ve vazgeçilmezliği, ancak bu kadar doğrudan bir biçimde anlatılabilirdi.

Avustralyalı oyuncu Cate Blanchett’ın yakın gelecek takviminde de oldukça merak uyandıran yapımlar var tabii ki. Little Children yönetmeni Todd Field’ın bir orkestra şefini anlatacak yeni filmi TÁR, Eli Roth’un video oyunu uyarlaması Borderlands ve seslendirme kadrosunda yer aldığı Guillermo del Toro usulü karanlık Pinocchio uyarlaması, bunlardan birkaçı.Kadrosunda yer aldığı bir diğer del Toro filmi Nightmare Alley ise şubatta vizyon macerasına başlayacak.

Almodóvar ile Penelope Cruz’dan bir müzikal gelir mi?

Live Flesh’ten (1997) bu yana ortaklıklarını sürdüren Penelope Cruz ile Pedro Almodóvar, son filmleri Madres paralelas ile sekizinci kez bir araya gelmişti. Performansıyla Venedik Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu ödülünü kazanan Cruz, bir süredir ödül sezonu turlarını sürdürüyor ve verdiği demeçlerle heyecan katsayımızı yükseltiyor.

Aralık ayında konuk olduğu bir podcastte, şimdilerde televizyona geri dönmek niyetinde olduğunu, bir de bir müzikalde oynama fikrini değerlendirdiğini açıklamıştı Cruz. Yaşamının 18 yılını dansla geçirdiği için daha fazla müzikalde oynamanın büyük bir hayali olduğunu söylüyor ve Almodóvar’ın elinden çıkacak bir müzikalin inanılmaz olacağına inanıyor. Bu fikri ona ilettiğinde “Biliyorum, haklısın. Bilmem, belki bir gün.” cevabını almış.