Bir modern mimari ansiklopedisi

Köln merkezli yayınevi Taschen, kataloğunda sanat ve tasarımın birçok farklı kolundan zihin açıcı kitaplara yer veriyor. 6 Ocak 2022’de piyasaya çıkacak kapsamlı modern mimari ansiklopedisi Modern Architecture A-Z de şimdiden ağzımızı sulandırıyor.Taschen - modern mimari ansiklopedisi

19. yüzyıl – 21. yüzyıl aralığında modern mimari eksenindeki dönüşümleri mercek altına alan kitapta döneminin öncü mimarlarına hem biyografik bilgiler hem de akıllara kazınmış işleriyle yer verilmiş. Modern mimari denince akla gelen ilk örnekler tabii ki Modern Architecture A-Z sayfalarında mevcut. Mesela Barcelona’nın en büyük turistik değerlerinden biri olan Anton Gaudi’nin Palau Güell’i de Zaha Hadid’in fütürist mimarisi de Lina Bo Bardi’nin Brezilya’daki yenilikçi spor kompleksleri de Taschen’in derlemesinde karşımıza çıkıyor.

Taschen - Modern Architecture A-Z
taschen - modern architecture a-z

Öne çıkan kişilerin yanı sıra ekipler, gelenekler, stiller ve dönemsel hareketler de kitabın odak noktaları arasında. International Style, Bauhaus, De Stijl gibi enstitütüler de unutulmamış. Kitap modern mimari incelemeleriyle birlikte tabii ki üst düzey mimari fotoğrafçılığının da örneklerini bir araya getirmiş oluyor. 

672 sayfalık Modern Architecture A-Z için Financial Times’da yayımlanan değerlendirme yazısında şöyle deniyor: “Modern mimarinin çirkin ve kaba olana sınırlandırıldığını düşünen herkes için zamanında yapılmış bir uyanma çağrısı yapan ilham verici bir kitap.”

Kitapla ilgili detaylar ve zihin açıcı kataloğun tamamını keşfetmek için Taschen’e buyrun.