Butik yayıncılık severler, Onagöre’nin online dükkânı açıldı

Okay Karadayılar ve Ali Taptık’ın kurduğu yeni nesil yayınevi Onagöre online satışlarına başlamış. Dükkânda merak uyandıran, özenle hazırlanmış yayınlar bizi bekliyor. 


Fotoğraf sanatçısı Ali Taptık’ı Kaza ve Kader, İstanbul’u Resmetmek, Nothing Surprising gibi seri ve kitaplarından; SALT, Venedik Mimarlık Bienali ve MAXXI gibi yerlerde sergilenen işlerinden tanıyoruz. Grafik tasarımcı Okay Karadayılar ile ortaklıkları Onagöre’yi 2005’den beri sürdürüyorlar. 

Onagöre’nin ilk yayınları

İlk yayını Çağla Özbek’in kaleme aldığı Yukio Mishima, Eikoh Hosoe Ve Güllerin Çilesi makalesi olan Onagöre, 64 sayfalık kitap serisinin devamının da geleceğini söylüyor. Üstelik kitaplaştırmak istediğiniz makale ya da uzun yazılarınız varsa kapıları da açık.

Onagöre’nin ikinci yayını ise Merve Ertufan’ın geçtiğimiz günlerde DEPO’da açtığı Kafakurcalayan / Waiting on a scratch sergisindeki işlerden biri olan Dikkatli Adımlarla Yuvarlanmak / Tumbling Down With Careful Steps oldu. Ertufan’ın işinin döngüsel yayınını iki dilde edinmek mümkün. 

Farklı yayın çeşitlerini bünyesinde barındıran Onagöre’nin ilgi çekici işlerinden bir diğeri de Gizem Karakaş’ın Arter Araştırma Programı’nda tasarladığı, Zamane Kartları isimli kart destesi. 

Hamam isimli dergisine de tam gaz devam eden Onagöre, “HEAT” temalı ikinci sayıyı sene sonunda paylaşacak. Şimdilerde ise Marina Abromovic’in Akış / Flux sergisinin kitabı ile Arter Araştırma Programı’nın bir nevi 2019 raporu gibi sunulacak, 10 sanatçı kitabını birleştirecek bir yayın üzerine çalışmaktalar. 

Onagöre’nin ilgi çekici kataloğuna erişebileceğiniz online dükkânına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Ali Taptık, 18 Ekim’de sona eren 212 Fotoğraf Festivali’nde İcra ve Müzakere başlıklı serginin küratörlüğünü üstlenmişti. Okay Karadayılar’dan aldığımız bir haber ise pandemi sürecinde geliştirdiği hobisini ürünlere dönüştürmesi oldu. Modifiye edilmiş Casio saatler üreten Karadayı, işlerini “takılabilir zaman objeleri” olarak tanımlıyor. Zamana dair bakış algımızın değiştiği bugünlerde bu projeyi incelemek isterseniz Instagram hesabı burada

Yazı: Naz Başaran