Dubstep’in doğduğu havayı solumak için: “Drumz Of The South”

Güney Londra, 2000’lerin ortaları. Burial, Skream, Kode9 gibilerinin ellerinde bir dönemin ruhunu tanımlayacak, dünyanın farklı uçlarında farklı uzantılarıyla genişleyecek yeni bir janr şekilleniyor: Dubstep. 


Sahneyi yakından değil; tam göbeğinden takip eden ve yaşayan müzik fotoğrafçısı Georgina Cook’un her şeyin nasıl başlayıp hızla filizlendiğini belgeleyen blogu kapsamlı bir kitaba dönüşüyor. Drumz Of The South: The Dubstep Years 2004-2007, ismini Cook’un o zamanlar yayın yaptığı blogundan almakta. 

Kode9 & The Spaceape, Londra. © Georgina Cook
Digital Mystikz (Mala & Coki) stüdyoda, Croydon, 2004. © Georgina Cook

Bin adet basılacak Drumz Of The South kitabında dubstep’in doğuşunda parmağı olan müzisyen ve prodüktörlerin portre fotoğraflarının yanı sıra Londra’da FWD>>, Skull Disco ve DMZ gibi bu müziğe yer açan mekân ve gecelere kafamızı uzatacağız. Tabii ki Mary Anne Hobbs’un BBC Radio 6 için hazırladığı efsaneleşen Dubstep Warz programına da kitabında yer vermiş Cook. Ayrıca blogundan ekran görüntüleri ve kimi el yazısı notları da sayfalara taşınmış.

Cook, bu projenin dubstep komünitesine ve yaratıcılıklarına bir armağan olduğunu söylüyor. Kickstarter’da başlatılan kitlesel fonlama kampanyasında hedeflenen bütçeye ulaşmak için yaklaşık 1 ay var ve şimdiden yolun yarısı geçilmiş durumda. Detaylı bilgi için kampanyaya buradan, tanıtım klibine buradan ulaşabilirsiniz.