Bir Tokyo gecesi: KUFUKI, Moppy, DJ Salam

5 Nisan Cuma gecesi Bant Mag. Havuz / Bina’da epeydir yollarını gözlediğimiz konuklarımız var. “Bir Tokyo gecesi”, deneysel müzik kolektifi KUFUKI’nin giriş kattaki canlı performansıyla açılacak; sonrasında Bina DJ kabinini Moppy ve DJ Salam devralacak. Katılım ücretsiz.

22.00: KUFUKI (Konser)
23.00-02:00 Moppy / DJ Salam (DJ set)

KUFUKI

Bir araya geldiğinde her türlü ses kaynağını yeri geldiğinde yapıbozumcu şekillerde işleyen Tokyolu üçlü KUFUKI, yıllardır İstanbul’da ağırlamanın hayallerini kurduğumuz bir grup. Canlı performansları da ortama, mekâna, zamana göre çeşitlilik gösteriyor. Groove dolu dans parçaları da yapıyorlar, bol tekrarlı hipnotik psikedeli güzellikleri de.

KUFUKI, özgün yaklaşımyla “türünün tek örneği olarak” tabir edilen gruplardan. Stilleri, Japonya’nın geleneksel ruhu ile çağdaş elektronik dans müziğinin eklektik birleşimi. Kurguladıkları bu derin atmosferden benzersiz bir coşku yaratıyor üçlü.

Canlı albüm Fukamidori (2010) ilgi dikkatleri çekmelerinin ardından Japonya ve başka coğrafyaların etnik müziklerini elektronik dokunuşlarla harmanlayan, vintage klavyelerle yapılan ilk stüdyo albümü Kufuki (Wonderyou, 2012) yayımlandı. Albüm dünyanın dört bir yanından müzik basını tarafından da övgüler topladı.

KUFUKI daha sonra uluslararası müzik sahnesine çıktı, 2013’te Güney Kore’yi ve 2014’te Avrupa’yı turlayarak Almanya, Portekiz ve Birleşik Krallık’ta çaldı. Son zamanlardaki üretimleri ise elektronik sesler aracılığıyla ifade edilen geleneksel Japon müziğine odaklandı. 2018’de Japonya’da (Em Records) ve İngiltere’de (Japan Blues / Les Editions Japonais) 12 inçlik EP’ler yayımlayan KUFUKI’nin son numaralarından biri, TSU! ile kaydettikleri “Manjushage”.

Moppy

Koleksiyoner, selector ve dünyanın dört bir yanından psikedelik müziklerin peşine düşen bir kâşif olarak tanımlayabileceğimiz Kunio Teramoto (Moppy), 2011’de İstanbul’a ilk ziyaretinde bulduğu bir 3 Hürel 45’liğiyle Türkiye müziklerine vuruluyor ve digging macerası başlıyor. Yıllardır Japonya’da Anadolu Rock partileri düzenleyen Teramoto; aralarında Selda Bağcan, Alpay, Gökçen Kaynatan’ın da bulunduğu pek çok Türkiyeli müzisyenin reissue plakları için Japonca metinler de yazdı. Türkiye’de çaldığı setlerinde, dünyanın geri kalanında pek bilinmeyen Japon müziklerinden seçkiler yapıyor; yani bol miktarda keşif yapacağımıza şüphe yok!

DJ Salam

Müzik ve gastronomi yazarı, radyo programcısı ve DJ Takuya “Salam” Unagami, Fuji Rock Festival’ın resident DJ’lerinden. Haftalık radyo yayını Ongaku Yuran Hiko ile Japonya’da en çok dinlenen küresel müzik programına imza atan Takuya, 1980’lerin sonlarından bu yana Orta Doğu ülkelerinin müziklerine ve yemek kültürlerine ilişkin araştırmalar yapıyor. Bugüne dek dünya müziklerine dair pek çok kitap yazan Takuya, bu geniş birikimi DJ Salam adıyla çaldığı setlerine de taşıyor.

(Etkinliğe göz at: https://bantmag.com/bir-tokyo-gecesi-kufuki-moppy-dj-salam)&location=Bina, Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy, İstanbul, Türkiye&trp=false&ctz=Europe/Istanbul&sprop=website:https://bantmag.com">Google Takvime Ekle

Bina

Adres:
Caferağa Mahallesi, Kadife Sk. No:26, 34710 Kadıköy
İstanbul
Türkiye
Telefon:
+902163308466
Web Sitesi:
https://www.instagram.com/bina.moda/