BitTorrent'ten açıklama: ''Thom Yorke albümü bir tür deneydi''

BitTorrent’in içerik müdürü Matt Mason, Thom Yorke’un geçtiğimiz günlerde yayınladığı sürpriz albümü hakkında konuştu. İngiliz müzisyenin aklından geçenler konusunda çok kararlı olduğuna değinen Mason, albümün BitTorrent’ten yayınlanmasını bir tür deney olarak yorumladı.


Radiohead’in In Rainbows albümünü de dinleyicilerin istediği fiyatla satın alabileceği şekilde yayınladığına dikket çeken Matt Mason, BitTorrent ekibi olarak grupla bu tür bir çalışma yapmayı uzun zamandır istediklerini ve sonunda geçen yıl grubun prodüktörü Nigel Godrich’le iletişime geçtiklerini dile getiriyor. Grubun menajeri Brian Message’ın kendisini Godrich’le konuşmak konusunda teşvik ederken ”İnternetin geleceği ile ilgili benzer fikirleriniz var” dediğini söyleyen Matt Mason, Thom Yorke ve Godrich’le çalışmanın çok rahat olduğunu çünkü akıllarında nasıl bir fikir olduğunu çok iyi bildiklerini ve bunu eksiksiz bir şekilde anlatabildiklerini vurguladı.

”Thom Yorke bizim albümün yayınlanması alanında neler yapabileceğimizi merak ediyordu, bu onun için bir tür deneydi” diyen Matt Mason, BitTorrent’in büyük dosyaları sanal olarak paylaşmak için bir numaralı platform olduğunu vurguladı.6 Dolar’a BitTorrent üzerinden yayınlanan yeni Thom Yorke albümü Tomorrow’s Modern Boxes , ilk gününde 100.000’den fazla kez download edilmiş. Bu da Thom Yorke ve BitTorrent’in yaptığı deneyin pozitif sonuçlar verdiği anlamını çıkarmamızı sağlayabilir.