Bizi absürtlükleriyle terbiye eden Pixies klipleri

90’larda kalbimize bir ateş düşürüp dağılıveren, “biz seni artık sadece kulaklıklarımızdan dinleyebiliriz” dediğimiz Pixies’in yıllar sonra tam gaz geri dönüp bir albüm yayınlaması, üstüne bir de dibimizde konser vermeye gelmesi ne kadar büyük bir olaydır, bilir misiniz?

Tamam, Pixies’i sevme nedenlerimizden, eşsiz gülümsemesi yüzünden eksik olmasın istediğimiz Kim Deal gruba istifasını verdiği için 24 Haziran’daki konserde sahnede olmayacak ama onun yerine sahnede basları devralacak kişi Paz Lenchantin olduğu için de şanslıyız. Kim Deal’dan sonra kim gelse hakkı yenecek, Kim’le karşılaştırılmaktan paçayı kurtaramayacaktı ama Paz Lenchantin öyle değil. A Perfect Circle ve Zwan gibi gruplarla hayatımızın baş köşesine yerleşen Paz Lenchantin’i Pixies üzerinden sevmedik ama çoktan bağrımıza basmıştık zaten.

Bir Pixies “geek”i olarak, sazı elimize almışken kendimizden geçip sayfalar doldurmamız mümkün. O yüzden lafı dolandırmadan sadede gelelim: Zihin açıcı Pixies kliplerinin yeterince takdir edilmediğini düşünüyoruz. Tutarsızlığın, sürrealliğin, fantastikliğin ve absürdlüğün uçuştuğu Pixies kliplerinin her biri ayrı ayrı analiz edilmeli. Peki bu klipler bize ne anlatmaya çalışıyor? Bilmiyoruz. Ama “saçmalık” bazen dünyanın en keyifli şeyi olabiliyor. Buyrun, buradan bakalım:

Pixies’in son albümü Indie Cindy’den çıkma parçası Magdalena 318 için çekilmiş bu klipte Londralı performans sanatçısı Nando Messias’ı salınırken görüyoruz. Her şeye bir anlam yükleyebiliriz bu klipte ama Messias’ın yurdum büfelerinden alınmışa benzer bol soslu dürümü yediği sahneyi anlayamadık.

Seni sadece bu video için bile sevebiliriz Pixies… Havada fırlatılan çiçekleri, garipçi mimikleri, renkli gömlekleri, sirk aynalarını anımsatan görüntüleri görünce bu şarkının Kaliforniya depreminde hayatını yitiren evsizler hakkında olduğunu unutuveriyor insan.

https://youtu.be/xf20Effo6ds

Karizmatik güneş gözlüklerine mi, rüzgar efektine mi, yoksa arada geçen matematik formüllerine mi bakacağını şaşırıyor insan. Ama şarkının gaz verici havasına da bu yakışırdı!

Evet, canhıraş bir şekilde kayaklıklardan atlıyorlar. Kim Deal etekle inanılmaz zorlanıyor, çok komik. Ve her zamanki gibi çok güzel gülümsüyor.

https://youtu.be/RxuKS8-LKOs

Bu video başlı başına “smells like 90’lı yıllar”. Hakkını vermek lazım, kesinlikle absürd değil. “N’apıyorsunuz Allah aşkına” dediğiniz andaysa dünyanın en karizmatik videosuna dönüşüyor.

Bu da 2000’ler bonusu. Yine Indie Cindy’den. Klibi tam anlar gibi oluyorsunuz, şeker saçan kafaları görünce bildiğiniz her şeyi unutuyorsunuz. 20 yıldır absürdlüğünden hiçbir şey kaybetmedin Pixies…

Yazı: Seden Mestan