Björk’ten yapay zekâ destekli otel lobisi müziği

Björk, Microsoft yapay zekâ destekli yeni projesi Korsfan’ı (İzlandaca koral arşivler) duyurdu. 2019’un baharında İzlanda’nın 50 kişilik ünlü korosu Hamrahlid ve direktörü Thorgerdur Ingolfsdottir’in Manhattan’ın Shed sahnesindeki bir aylık müzik kampından doğan Korsfan, New York şehrindeki butik otel Sister City’nin 2019’un başında Julianna Barwick’le başlattığı “üretken yapay zekâ” (Generative AI) lobi müziği projesinin bir devamı olacak ve Björk’ün kariyeri boyunca bestelediği koral aranjmanların favori kısımlarından oluşacak.  

Gün doğumu ve batımı, barometrik basınç ve göçmen kuşlar gibi mevsimsel değişkenleri ve çeşitli nesneleri tanımlayacak olan yapak zekâ, müziği mevsimsellik ve çevresellikle bir araya getirerek Björk’ün koral arşiv kolajını yıl boyunca evrimleşen bir deneyim olarak sunacak. 

Proje için yaptığı açıklamada Björk “Manhattan’da bir butik otel bana bir yapay zekâ tangosu üretmem için teklifte bulundu, ben de çağrıyı karşılıksız bırakmadım, sonuçları merakla pür dikkat bir şekilde bekliyorum. Onlara yapay zekâ pinball’u yoluyla; kuş göçleri, bulutlar, uçaklar ve şu barometre denen şehvetli şeyin karelajları arasında süzülecek, 17 yıllık bir süreç içinde yazılmış koral arşivlerimi önerdim.” diyor.  

Julianna Barwick’in seçimiyle Björk’ün kariyerine A’dan Z’ye baktığımız dosyaya buradan ulaşabilirsiniz.

Yazı: Koray Soylu