Black Panther: Wakanda Forever, Klondike, 1899 ve bu hafta başka ne izlesek?

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde MCU’nun Chadwick Boseman’a bir veda niteliği taşıyan yeni macerası Black Panther: Wakanda Forever, Maryna Er Gorbach’ın Ukrayna’da süregelen savaşın sivil halka olan yansımalarına dair sarsıcı seyir tecrübesi Klondike, Dark‘ın yaratıcıları Jantje Friese ve Baran bo Odar’ın dümende yer almasıyla heyecan yaratan 1899 ve çok daha fazlası yer alıyor. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlar da seçkide.

Black Panther: Wakanda Forever
(Vizyon, 11 Kasım)

Nedir: Marvel’ın hem gişede hem de ödül sezonunda yüz güldüren filmi Black Panther’ın (2018) devam halkası, genç yaşta vefat eden başrol oyuncusu Chadwick Boseman’ın yokluğunda ve yine yönetmen Ryan Coogler’ın önderliğinde hayat buldu. Kral T’Challa’nın ölümünün ardından Kraliçe Ramonda, Shuri, M’Baku, Okoye ve Dora Milaje; topraklarına müdahale etmek isteyen dünya güçlerinden kendilerini korumak için savaşmaya hazır.

Neye benzer: Serinin ilk filminde Timbuktu (2014), Embrace of the Serpent (2015) ve hatta Godfather serisinin ilham kaynakları arasında olduğunu gizlemeyen Ryan Coogler, bu kez ise Terminator 2: Judgment Day’i (1991) sıkça ziyaret ettiğinden bahsediyor.

Kimler var: Tenoch Huerta, Dominique Thorne, Michaela Coel, Mabel Cadena ve Alex Livanalli gibi oyuncular çekirdek kadroya katılmış. Öncül filmin ödüllü müziklerini yapan Ludwig Göransson, kostümlerde imzası bulunan Ruth E. Carter ve görkemli setlerin arkasındaki isim Hannah Beachler dönüş yapanlar arasında…

Klondike
(Vizyon, 11 Kasım)

Nedir: Görkemli festival serüveninin yanı sıra Ukrayna’nın Oscar temsilcisi olmasıyla da dikkatleri üzerine çeken Klondike vizyonda. Ukrayna – Rusya arasında uzun yıllardır süregelen savaşın sivil halka olan yansımalarına dair bu sarsıcı seyir tecrübesi, iki ülke sınırındaki köyü ayrılıkçı gruplar tarafından kuşatılmış olmasına rağmen evini terk etmeyi reddeden hamile bir karakteri kalbine yerleştiriyor. Sundance jürisinin tabiriyle “dünya paramparça olurken yaptığımız seçimler üzerine” bir anlatıyı önümüze getirmekte.

Neye benzer: Donbass (2018), Atlantis (2019), Frost (2017)…

Kimler var: Yönetmen Maryna Er Gorbach’ı Mehmet Bahadır Er ile birlikte çektiği Kara Köpekler Havlarken (2009) ve Omar and Us (2019) gibi yapımlardan anımsamak mümkün. Başroldeki Oksana Cherkashyna’nın mental olduğu kadar fiziksel açıdan da büyük efor gerektiren performansına dikkat.

Yönetmen Maryna Er Gorbach’ın filme dair merak ettiklerimize ışık tutarken, Ukrayna’da yaşanan trajedilerin nasıl yorumlanabileceğine dair bir yol haritası çizdiği röportajımıza buradan ulaşabilirsiniz.

BUNLAR DA VAR! 
Gözden kaçmasın
1899 (Netflix, 17 Kasım)

Dark‘ın yaratıcılarının ellerinden çıkmasıyla büyük beklenti dalgası yaratan 1899 ile uçsuz bucaksız, tehlikeli sularda yeni maceralara atılmaya hazırız. Avrupa’dan ayrılarak batıya doğru yola çıkan, göçmen yolcuları taşıyan buharlı bir gemi var öykünün merkezinde. Eski kıtanın dört bir yanından gelen yolcular hem yeni bir yüzyıla hem de yeni bir ülkedeki geleceklerine dair benzer umut ve hayallere sahip. Ancak açık denizde sürüklenen başka bir göçmen gemisi bulmalarının ardından, yolculuk beklenmedik bir yöne savruluyor. Geminin güvertesinde onları bekleyen bilmece; vadedilen topraklara yaptıkları yolculuğu dehşet verici bir kâbusa çevirmek üzere…

Ben Gri (Disney+, 16 Kasım)

Disney+ Türkiye’nin orijinal dizi açılımı, Kaçış ve Dünyayla Benim Aramda’nın ardından Ben Gri ile devam ediyor. Bu kez reji Yağmur Taylan ve Durul Taylan’a, başroller ise Timuçin Esen, Ebru Özkan, Alican Yücesoy, Buçe Buse Kahraman ve İlayda Akdoğan’a emanet. Suç, gizem, psikolojik gerilim gibi türleri harmanlayan Ben Gri; başarılı ve saygın bir avukat olan Fuat’ın hayatının, kızının başına gelen bir olayla değişmesini konu alırken, “İçimizdeki karanlıkla yüzleşebilir miyiz?” ve “Kendi adaletimizi sağlamak mümkün mü?” gibi sorulara da yanıt arıyor.

My Father’s Dragon (Netflix, 11 Kasım)

İrlanda merkezli animasyon stüdyosu Cartoon Saloon, mitoloji ve folklorlardan beslenen filmleriyle (The Secret of Kells, Song of the Sea, Wolfwalkers) uluslararası animasyon sektöründe kendine özel bir yer edinmeyi başardı. Neredeyse her filminde Oscar adaylığı elde eden oluşumun Netflix etiketi taşıyan yeni işi, annesiyle yeni taşındığı büyük şehre uyum sağlamakta zorlanan Elmer’ın, Vahşi Ada’yı ve kurtarılmayı bekleyen yavru bir ejderhayı bulmak için evden kaçmasıyla başlıyor. Gerisi yırtıcı canavarlar, gizemli topraklar ve ömür boyu sürecek bir dostluk…

Tulsa King (Paramount+, 13 Kasım)

Hell or High Water (2016) filmini ve Yellowstone dizisini önümüze getirmiş Taylor Sheridan ile The Sopranos’un baş yapımcısı Terence Winter işin mutfağında. Künye bile merak kabartmakta, değil mi? 25 yıllık mahkumiyetinin ardından Oklahoma’da yeni bir ekip kurması için görevlendirilen eski New York mafyası Dwight Manfredi’nin hikâyesini konu edinen seride, The Godfather’da figüran olma isteği reddedildiğinden beri bir mafya anlatısında rol almayı arzuladığını söyleyen Sylvester Stallone başrolde. Tulsa King, düzenli olarak yer aldığı ilk dizi olmasıyla da oyuncunun kariyeri için bir ilk.

Tamirhane (Vizyon: 11 Kasım)

Oyuncu kimlikleriyle tanıdığımız Erkan Kolçak Köstendil’in yönetmen, Bülent Şakrak’ın ise senarist koltuğuna oturduğu, “yarı yalan bir hikâye”… Manevi babalarından mirâs kalan boya ve kaporta dükkânında çalışan Yılmaz ve Müjdat, yanlışlıkla bir ölüme sebep olurlar ve cesedi bir yakıt tankında saklarlar. Ne var ki kısa zamanda bir aydınlanma yaşayacaklardır: Cesedin bulunduğu tanktan alınan tinerle boyanan arabalar muhteşem gözükmektedir. Geniş oyuncu kadrosunda Nejat İşler, Rıza Kocaoğlu, Merve Dizdar, Bülent Şakrak, Ali Seçkiner Alıcı, Gökhan Kıraç, Engin Hepileri, Yaren Alaca ve Erkan Can gibileri var.

* The Wonder (Netflix, 16 Kasım)

* Yellowstone – 5. sezon (beIN CONNECT, 16 Kasım)

* Dead to Me – 3. sezon (Netflix, 16 Kasım)

* Fleishman Is in Trouble (Hulu, 17 Kasım)

* In Her Hands (Netflix, 16 Kasım)

* Mythic Quest – 3. sezon (Apple TV+, 11 Kasım)

* Is That Black Enough for You?!? (Netflix, 11 Kasım)

* Master of Light (HBO, 16 Kasım)

* Racionais MC’s: From the Streets of São Paulo (Netflix, 16 Kasım)

* Limitless With Chris Hemsworth (Disney+, 16 Kasım)

* The Santa Clauses (Disney+, 16 Kasım)

Geriye Kalan
Hâlâ izlemediyseniz

* Geriye Kalan (MUBI, 12 Kasım)

* The Innocents / De Uskyldige (beIN CONNECT, 11 Kasım)

* El Planeta (MUBI, 15 Kasım)

* Notting Hill (beIN CONNECT, 12 Kasım)

* Judas and the Black Messiah (BluTV)

* Riget I (MUBI, 13 Kasım)

* First Man (beIN CONNECT, 15 Kasım)

* The Selfish Giant (MUBI, 14 Kasım)