Dokuz yılın ardından yeniden Bleach

One Piece ve Naruto gibilerle birlikte 2000’lerin en popüler anime serisi Bleach, 2004’te yayına başladığı tarihten 2012’ye kadar hayranlarının beğenisini topladı. Tite Kubo’nun aynı isimli orjinal manga serisinden uyarlanan dizi, 366 bölümlük yayın hayatının sonunda tüm popülerliğine ve kaynak materyalin zenginliğine rağmen beklenmedik bir ara vermişti. Studio Pierrot cephesinde neden ara verildiğine dair bir açıklama da yapılmamıştı.

Bleach’in uzun arasının üzerinden bunca zaman geçtikten sonra, hayranların yarım kalan öykünün tamamlanması adına umutları gün geçtikçe tükenmekteydi. Neyse ki geçtiğimiz sene, manganın 20. yıl dönümünde, final sezonu için çalışılmaya başlandığının duyurulmasıyla beklenen haber geldi. Yaklaşan arkın adı Bleach: Thousand-Year Blood War. Bölümlerin manga uyarlamasının yaklaşık olarak 200 sayısına denk geleceği tahmin ediliyor. Bu sebeple dizinin hayranları, bizleri epey uzun bir maceranın beklediği görüşünde.

Serinin geri dönüşünü duyurmak için resmî bir fragman gün yüzüne çıktı bile. Fragman ilk olarak, Japonya’da yayımlanan Weekly Shonen Jump dergisini anmak adına bu ay düzenlenen Jump Festa etkinliğinde gösterildi. Önceki bölümlerden sahnelerin yanı sıra sevip aşina olduğumuz karakterleri de görmek mümkün.

Beklenen arkın yayın tarihi şimdilik Ekim 2022 gibi duruyor.

Bleach 101 

Bilmeyenler için, peki ne hakkında Bleach? Anime serisinde; Karakura Town’da yaşayan, hayaletleri görme yetisine sahip bir lise öğrencisi olan 15 yaşındaki Ichigo Kurasaki’nin başından geçenlere tanık oluyoruz. Rukia Kuchiki isimli bir Ölüm Meleği bir gün Hollow isimli kötü bir ruhun peşinden giderken, Ichigo ile karşılaşıyor. Kötü ruh ile çarpışırken yaralanan Rukia, güçlerini Ichigo’ya aktarmak durumunda kalınca ikilinin serüveni başlamış oluyor. Birlikte kötü ruhları arıyor, gerekirse ruh gömme işlemi (Konsoh) yapıyor ve onları Ruh Toplumu’na (Soul Society) yolluyorlar. Öykü ilerledikçe Ölüm Melekleri’nin dünyasına daha fazla dâhil olmaya başlıyoruz.

İlk olarak Ağustos 2001’de, Weekly Shounen Jump dergisinde yayımlanmaya başlayan manganın ilk cildi Japonya’da 1.25 milyon, bütün seri toplamda 36 milyondan fazla kopya sattı. Bleach’ten hareketle çekilmiş dört sinema filmi, bir rock müzikali ve birçok video oyunu da mevcut.

Yazı: Elif Çelik