Blur davulcusu Dave Rowntree ile 70’lerin “şeytan adası”na

Blur üyeleri Damon Albarn ve Graham Coxon’dan sonra, davulcu Dave Rowntree de solo albüm hazırlığında. Geride kalan yıllarda DJ setiyle dünyanın dört bir yanında çalan, Nanomation bünyesinde birçok animasyon projeye imza atan, İşçi Partisi meclis üyesi olarak politikaya atılan, çeşitli belgeseller / diziler için besteler yapan ve pandemi döneminde The Dave Rowntree Show isimli bir podcast serisi yayımlayan müzisyen, ilk solo albümünden bir parça daha dinlemeye açtı ve yoldaki albüme dair detayları paylaştı.


23 Ocak’ta köklü plak şirketi Cooking Vinyl etiketiyle yayımlanacak albümün ismi Radio Songs. Prodüktör koltuğunda daha önce Brian Eno, Jarvis Cocker, Imogen Heap, Jon Hopkins gibi isimerle çalışmış İngiliz müzik insanı Leo Abrahams var. 

Geçtiğimiz haftalarda harika bir animasyon kliple paylaşılan ilk tekli “London Bridge”in ardından, albümün açılış şarkısı olacak “Devil’s Island”la ısınma turları devam ediyor. Tıpkı ilk teklide olduğu gibi yine çocukluk yıllarından ilhamla yazılmış bir şarkı “Devil’s Island”. Dave Rowntree şöyle anlatıyor: “1970’lerde büyüdüğüm İngiltere kesinlikle dönemi için iyi puanlara sahipti ama ne kadar toksik olabildiğini de hatırlıyorum. Ülke derinden bölünmüştü; ırkçılık ve kadın düşmanlığı birer normdu. Bazı insanları dinlerseniz, bu dönemin geri dönmemiz gereken bir altın çağ olduğunu düşünebilirsiniz. Bu şarkı bana 40 yılda ne kadar ilerlediğimizi hatırlatan kişisel bir not.” Koro vokalleriyle akla kazınan şarkıyı aşağıdan dinleyebilir, buraya tıklayarak da lirik videosuna ulaşabilirsiniz.

İlk Dave Rowntree albümü Radio Songs’un kapak görseli ve şarkı listesi aşağıda.

dave rowntree

1. Devil’s Island
2. Downtown
3. London Bridge
4. 1000 Miles
5. HK
6. Tape Measure
7. Machines Like Me
8. Black Sheep
9. Volcano
10. Who’s Asking