BluTV’nin yeni polisiye dizisi “Alef”i izlemek için 5 neden

Tepenin Ardı, Abluka ve Kız Kardeşler filmiyle büyük başarılar kazanmış Emin Alper’in yönetmenliğini üstlendiği; Kenan İmirzalıoğlu, Ahmet Mümtaz Taylan ve Melisa Sözen’in başrollerini paylaştığı Alef ilk iki bölümüyle BluTV’de başladı. İşte diziyi izlemek için beş neden.


Yönetmen Emin Alper’in atmosfer yaratma becerisi için

Yazıp yönettiği ilk üç filmle Berlin, Venedik, Toronto gibi büyük festivallerin ana yarışma ve programlarına girmiş Emin Alper ilk kez bir dizi ile karşımıza çıkıyor. Alper’in projeyi kabul edip işe girişmesine neden olan şeyleri merak etmemek elde değil. Alper’in Emre Kayis’in senaryosunu nasıl realize ettiğini görmek, dizinin kafa yorulduğu epey belli atmosferinin bir parçası olmak heyecan verici.

Sosyo-politik göndermeli seri cinayetlerin mantığını çözmeye çalışmak için

İki dedektifin, peşinde oldukları seri katilin cinayet matematiğini çözmeye çalıştığı diziler, polisiye türüne aşina ve bu türü sevenler için yeni bir şey olmasa da, Alefin bu konuda oldukça özenli bir hikâyeye sahip olduğunu söylemek mümkün. Dizide takip edilen seri katilin, cinayetler üzerinden verdiği mesaj, sahip olduğu psikopat dille gizlense de katilin Türkiye toplumundaki çeşitli çifte standartlara ve öteki kimliğine dikkat çekme çabası açısından enteresan.

Etkileyici açılış sahneleriyle bölüme hızlıca adapte olmak için

Alef’in ilk bölümünün ilk sahnesinden itibaren, her bölüm jenerik öncesi son derece heyecanlı ve tüyler ürpertici bir sahneyle açılıyor. Dizinin son derece özenli jeneriğinden hemen önce, bir an önce bölümün içine girmemizi sağlayan bu ilk sahneler, genellikle bölümün en vurucu olayına dair de bir teaser niteliğinde oluyor. 

İşini iyi yapan oyuncu ve ekibin hakkını teslim etmek için

Alef gerçekten de içinde çalışan herkesin, mesleğini hakkıyla icra ettiği bir iş olmuş. Başrol oyuncularından yan kasta, görüntü yönetiminden kurgusuna, ışığından Mercan Dede imzalı müziklerine kadar dizideki tüm birimlerde işinin hakkını vermiş isimlerin olması, Alef’i seyir zevki yüksek bir dizi haline getiriyor. Dizinin üç başrolünün yanı sıra Hatice Aslan, Müfit Kayacan, Berkay Ateş, Ece Dizdar, Rıza Akın gibi isimleri de izlemek oldukça keyifli.

Karantina günlerinde azıcık kafa dağıtmak için

Dizinin belki de en iyi gelen yanı, bizi içinde bulunduğumuz şu zor günlerden tamamen koparıp, dışarıdaki dünyanın zalimliği ve keskinliğine dair tespitlerle dolu bir hikâye anlatıyor olması. Herkesin sağlığı için evde kaldığımız, havaların güzelleşmesi ve dışarıya özlemin artmasıyla iyice zor günler geçirmeye başladığımız şu zamanları, karanlık, yağmurlu, kesif İstanbul manzaralarında kan donduran cinayetleri çözmeye çalışarak geçirmek fena gelmiyor açıkçası.  

Yeni bölümler her cuma 21:30’da yayımlanacak. Dizinin tüm bölümlerine BluTV’den ulaşabilirsiniz.