House of Gucci, The Power of the Dog ve bu hafta başka ne izlesek

Vizyon takviminden ve farklı platformların kataloglarından film, dizi, belgesel ve şov tavsiyelerimizi içeren ne izlesek seçkimizde Jane Campion’ın sinemaya dönüşünü müjdeleyen yeni filmi, Lady Gaga’nın oyunculuk kariyerinde sıradaki durak House of Gucci, RuPaul’s Drag Race takipçilerinin kaçırmak istemeyeceği iki yapım, belgeselde kalitenin adresi How to With John Wilson’ın yeni sezonu ve çok daha fazlası var. İlk kez gösterileceklerle birlikte dijital servislere yakın zamanda eklenmiş, hâlâ izlememiş olabileceğiniz yapımlarla da karşılacaksınız.

VİZYONDA NE İZLESEK
House of Gucci
(26 Kasım)

Nedir: İtalyan moda evinin ardındaki aile imparatorluğu ve bir cinayetin inanması güç gerçek hikâyesi. Gerek moda dünyasının en sansasyonel olaylarından birini odağına alması, gerek rejide Ridley Scott’ın yer alması, gerekse yıldızlar geçidini andıran oyuncu kadrosuyla son dönemin en merakla beklenen projelerinden House of Gucci nihayet vizyonda. “Kara Dul” lakaplı Patrizia Reggiani’yi canlandıran Lady Gaga, bir Oscar adaylığı daha kapar mı?

Neye benzer: The Assassination of Gianni Versace: American Crime Story akla ilk gelenlerden.

Kimler var: Spot ışıkları Lady Gaga’nın üzerinde, ona Adam Driver ve ağır bir prostetik makyajın altındaki Jared Leto eşlikçi. Al Pacino, Salma Hayek ve Jeremy Irons da var demiş miydik?

PRÖMİYER
The Power of the Dog
(Netflix, 1 Aralık)

Nedir: İnsan ruhunun derinliklerini keşfe çıkan anlatılarını, rejideki hakimiyetiyle bir üst seviyeye çıkaran Jane Campion verdiği 12 yıllık aranın ardından tekrar sahalarda. 1920’lerde büyük bir çiftliğin sahibi, sert mizaçlı Phil ve daha duygusal George Burbank’in hayatı; Rose ve onun önceki evliliğinden oğlu Peter’ın gelişiyle ters yüz oluyor. Toksik erkekliğin cisimleşmiş formu Phil’in sergilediği acımasız tavırlar, iplerin bir noktadan sonra kopmasına yol açacak.

Neye benzer: Sinemada toksik erkekliğin tezahürü karakter arayanlara örnek çok: Bad Lieutenant, Apocalypse Now, Kumonosu-jô

Kimler var: Ödül sezonu boyunca kendilerini hatırlatacak Benedict Cumberbatch ve Kirsten Dunst dışında künyede Jesse Plemons, Kodi Smit-McPhee, Thomasin McKenzie, Frances Conroy ve Keith Carradine isimlerine rastlıyoruz.

BUNLAR DA VAR!
Gözden kaçmasın

How to With John Wilson – 2. sezon (HBO, 26 Kasım)

John Wilson’ın kendi el kamerası ve sıfıra yakın bir bütçeyle çektiği belgesel serisi, New York’un şehir yaşamı ve gündelik hayatın absürtlüklerine dair hüzünlü olduğu kadar komik anekdotlarla bezeli. Bu sezon gayrimenkul yatırımın incelikleri, rekabetçi ortam içinde araba park edebilmek, atık pil sorunu ve çok daha fazlası üzerine.

Sen Ben Lenin (Vizyon: 26 Kasım)

Polisiye ve mizahın kol kola gezdiği ilk filminde Tufan Taştan, iki polis memurunun tüm kasaba ahalisinin ağzını arandığı bir sorgu odasına götürüyor bizleri. Belediyenin düzenlediği görkemli bir açılışın hemen öncesi Lenin heykeli çalınıp, bulunması için 12 saatlik bir limit konulmuşken; ellerinde delil olarak boş bir sandalye, kayıp bir çocuk ve rengârenk çaputlar var yalnızca.

Cusp (Showtime, 26 Kasım)

Isabel Bethencourt ile Parker Hill ikilisinin Sundance Film Festivali’nden ödülle dönen belgeselinde partilemekten başka yapacak çok az şeyin olduğu bir Teksas askeri kasabasındaki üç genç kız takip ediliyor: Brittney, Aaloni ve Autumn. Ergenliğin sarsıcı doğasıyla boğuşurken, özgürlük ve rıza gibi mefhumları keşfetmekteler.

The Bitch Who Stole Christmas (VH1, 2 Aralık)

Geçtiğimiz yıllarda kimi Drag Race uzantılarıyla Noel’e özel içerikler çıkaran RuPaul ve World of Wonders ekibi, bu kez Noel filmlerinin klişelerine bandırılmış bir sürpriz hazırlamış. Burnu havada bir dergi editörünü canlandıran Mama Ru’ya tam 20 yıldız kraliçe eşlik ediyor. Bir kasabanın Noel’i tamamen ortadan kaldırmak isteyen haylaz sakinleriyle drag queenlerin mücadelesi odakta.

Queen of the Universe (Paramount+, 2 Aralık)

Yüksek topuklu ayakkabılar, yüksek oktavlar, yüksek dozda rekabet… Dünyanın dört bir yanından drag queenleri boy göstereceği, Eurovision benzeri bir şarkı yarışması olacak Queen of the Universe’de sunucumuz Graham Norton; jüride Michelle Visage, Trixie Mattel, Leona Lewis ve Vanessa Williams var. Drag Race’de tacı üç sezon elinden kaçıran Jujubee, bu kez ödüle uzanabilecek mi?

Encanto (Vizyon: 26 Kasım)

Disney’in 60. uzun metraj animasyon filmi Encanto’da Kolombiya’nın rengârenk coğrafyasına uzanıyoruz. 15 yaşındaki Mirabel büyük bir hüsran yaşıyor çünkü kendisi, sihirli güçleri olan bir ailenin tek sıradan ferdi. Lin-Manuel Miranda, Moana’nın pek beğenilen beste ve şarkılarının ardından, Encanto için de stüdyoya girmiş.

Adrienne (HBO, 1 Aralık)

Hal Hartley’nin 90’larda çektiği The Unbelievable Truth ve Trust ile üne kavuşan Adrienne Shelly’yi hatırlar mısınız? Oyunculuğun yanı sıra yönetmen ve senarist kimliğiyle de dikkatleri üzerine çeken Shelly, kariyerinin zirvesindeyken yürek burkan bir biçimde hayatını kaybetti. Yönetmen koltuğundaki eşi Andy Ostroy, mikrofonu dostlarına uzatıp anısını yaşatıyor.

Stambul Garden (Vizyon: 26 Kasım)

Üretimlerini Almanya’da sürdüren İlker Çatak’ın yeni filminde, Janik ve Samuel liseyi bitirmenin tadını çıkaran iki yakın arkadaş. Düşüncesizce bir davranış, aralarındaki yakın bağı tehlikeye sokuyor. Uzun zamandır planladıkları İstanbul yolculuğunda arkadaşlıklarını kurtarmak, özgürlüklerinin tadını çıkarmak ve yeni bir hayatı deneyimlemek niyetindeler.

* The Summit of the Gods (Netflix, 30 Kasım)

* Baking It (Peacock, 2 Aralık)

* Listening to Kenny G (HBO, 2 Aralık)

* Lead Me Home (Netflix, 30 Kasım)

* Annie Live! (NBC, 2 Aralık)

* Single All the Way (Netflix, 2 Aralık)

* School of Chocolate (Netflix, 26 Kasım)

* Harry Potter: Hogwarts Tournament of Houses (TBS, 28 Kasım)

* Bai She 2: Qing She jie qi / Green Snake (Netflix, 26 Kasım)

* Life of Crime 1984-2020 (HBO, 30 Kasım)

* JoJo no kimyô-na bôken / JoJo’s Bizarre Adventure: Stone Ocean, Netflix (1 Aralık)

* Dig Deeper: The Disappearance of Birgit Meier (Netflix, 26 Kasım)

Bilmemek
Bilmemek
Hâlâ izlemediyseniz

* Bilmemek (BluTV, 3 Aralık)

* The Golden Glove (BluTV, 4 Aralık)

* Inland Empire (MUBI, 28 Kasım)

* The Sterile Cuckoo (beIN CONNECT, 27 Kasım)

* Şimdiki Zaman (BluTV, 3 Aralık)

* Jerichow (MUBI, 26 Kasım)

* Geriye Kalan (BluTV, 3 Aralık)

* Lorelei (beIN CONNECT, 27 Kasım)

* Eksik (BluTV, 2 Aralık)

* Dört Köşeli Üçgen (BluTV, 4 Aralık)

* The Train (beIN CONNECT, 28 Kasım)