David Fincher ve arkadaşları, sinemanın gücünü keşfe çıkarken

El attığı her projeye dair beklentileri artırmasıyla meşhur David Fincher, bu kez bir belgesel serisi ile nabız yükseltiyor. “Sinema sanatının en harika örneklerinden bazıları, o karanlık salonun güvenliğinde kalplerimizle yüzleşmemiz için bize meydan okuyor. Film yapımının amacı bu.” deniyor yakında Netflix’te yayımlanacak yeni belgesel seri Voir’ın fragmanında. Sinema sanatını masaya yatıracak, harika filmleri tam olarak neyin harika yaptığına dair bir zihin egzersizine girişecek yapım 6 Aralık’ta erişime açık olacak.

Jaws, Bonnie and Clyde, The Matrix, Les quatre cents coups, Raging Bull, Amadeus, Thelma & Louise, Les yeux sans visage, The Shining gibi klasiklerin göze çarptığı tanıtımda film eleştirmenleri Walter Chaw ve Drew McWeeny, yazar ve animatör Taylor Ramos, editör ve yazar Tony Zhou ile blog yazarı Sasha Stone’un sesini duymak mümkün.

Platformla olan uzun süreli ortaklığında House of Cards, Mindhunter, Love, Death & Robots, Mank gibi kalburüstü yapımları önümüze seren David Fincher, bu defa yapımcı koltuğunda. Her bölümü 10 ile 30 dakika arasında değişecek serinin rejisi David Prior (The Empty Man), senaryosu ise Drew McWeeny’ye (Masters of Horror) emanet edilmiş.

Sinefil kimliği tartışılmayacak yönetmenin zihninden, sinema sanatını kutlayan, gördüğümüz hikâyelerle kurduğumuz kişisel bağlantıyı kutsayan bir dizi görsel deneme izleyeceğiz. Karakter ve zanaat üzerine iç görülerden kişisel tarihlerden samimi anekdotlara uzanan yelpazede her bölüm, sinemanın hayatımızda neden özel bir yere sahip olduğunu hatırlatacak. Sevilen klasiklere yeni bir perspektiften baktıracağı gibi izleme listelerine de kimi eklemeler yaptıracak.

Voir’dan ilhamla: Sinemaya sinemayla bakan üç belgesel

The Story of Film: An Odyssey serisinden Le Voyage dans la Lune
The Story of Film: An Odyssey serisinden Le Voyage dans la Lune
The Story of Film: An Odyssey

Kuzey İrlandalı film eleştirmeni Mark Cousins tarafından, 2004 yılında yayımladığı aynı isimli kitaptan uyarlanan belgesel serisi, 5 yıllık bir çalışmanın ürünü. Dünya sinema tarihini bütünüyle gözler önüne seriyor ve iz bırakan yeniliklikçi fikirleri keşfe çıkarken sinemacıların hem dönemlerinin tarihi olaylarından, hem de birbirlerinden nasıl etkilendiklerini inceliyor. 15 bölüm, ilgilisi için tam bir hazine.

Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema serisinden Chantal Akerman
Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema serisinden Chantal Akerman
Women Make Film: A New Road Movie Through Cinema

Sinema tarihinin ilk kurmaca filmini çekmiş Alice Guy-Blaché’tan ilk animasyon filmin yaratıcısı Lotte Reiniger’e, Fransız Yeni Dalgası’nın öncülerinden Agnès Varda’dan 82 yıllık Oscar tarihinde En İyi Yönetmen Ödülü’nü alan ilk kadın olan Kathryn Bigelow’a… Kadınların gözünden bir tür sinema dersi olarak nitelendirilebilecek yapım; film çekmenin inceliklerini 40 farklı başlıkta ve 183 kadın yönetmenden seçtiği binlerce sahneyle anlatıyor.

Side by Side filminden Martin Scorsese ve Keanu Reeves
Side by Side filminden Martin Scorsese ve Keanu Reeves
Side by Side

Son 20 yılda fotokimyasal filmlerle yapılan çekimlerden -büyük oranda- dijitale geçilen bir süreç yaşandı. Bu devrime yakından bakan Side by Side; James Cameron, David Fincher, Martin Scorsese, Steven Soderbergh gibi Hollywood devleri başta sektör içinden birçok isme mikrofon uzatıyor ve sadece değişen pratikleri değil film yapımının tüm yönlerini kapsamlı şekilde ele alıyor.