Bob Dylan hakkında 12 yaşındaki çocuğu cinsel istismar davası

Geçtiğimiz cuma Bob Dylan hakkında, 1965 yılında 12 yaşındaki bir kız çocuğuna uyuşturucu verdiği ve cinsel istismarda bulunduğuna yönelik bir dava açıldı.

Manhattan Yüksek Mahkemesi tarafından ismi JC olarak açıklanan kadın, Nisan – Mayıs 1965’e yayılan 6 haftada, Manhattan’daki ünlü Chelsea Hotel’de birden fazla kez Bob Dylan tarafından taciz edildiği yönünde suç duyurusunda bulundu. JC, Dylan’ın şöhretini kullanarak kendisine ilgi gösterip duygusal bir bağ kurup güvenini kazandığını ve bunun da müzisyenin uzun zamana yayılmış cinsel istismar planının bir parçası olduğuna vurgu yapıyor. O dönem 24 yaşında olan Bob Dylan, JC’yi defalarca kez fiziksel şiddet uygulamakla da tehdit etmiş.

JC, yaşananlardan yaklaşık 60 yıl sonra bu olayın yarattığı hem fiziksel hem ruhsal yaralardan muzdarip olduğunu; depresyon, anksiyete ve küçük düşürülmüş hissetme gibi sorunlarla başa çıkmaya çalıştığını anlatıyor. 

Dylan adına açıklamalarda bulunan basın sözcüsü, The Guardian’a 56 yıllık iddiaların gerçeği yansıtmadığını; kendilerini kuvvetli bir şekilde savunacaklarını söylemiş.