Bob Saget (1956-2022)

1987’de yayına başlayan popüler sit-com Full House’la (Bizim Ev) tanınan oyuncu ve komedyen Bob Saget, 65 yaşında hayatını kaybetti.

Orlando’daki Ritz-Carlton otelindeki bir odada cansız bedeni bulunan Saget’in ölüm sebebi henüz açıklanmadı. Polis raporları bir intihar ya da doz aşımını işaret eden bir bulgunun olmadığı yönünde. Bob Saget, geçtiğimiz günlerde yeni bir stand-up turnesine start vermiş, 8 Ocak akşamı Florida’da iki saatlik bir set gerçekleştirmişti. Bu, turnesinin ikinci performansıydı. 

Profesyonel oyunculuk kariyeri 1987’de CBS’in The Morning Programi ile başlayan Bob Saget, aynı yıl yayına başlayan Full House’da eşini kaybetmiş üç çocuk babası Danny Tanner karakteriyle üne kavuşmuştu. Televizyon kariyerinde sekiz sene boyunca sunucusu olduğu America’s Funniest Home Videos programı ve anlatıcı Ted Mosby’nin sesi olduğu How I Met Your Mother da var. Konuk oyuncu olarak Shameless, The Good Cop ve Law & Order gibi dizilerin de çeşitli bölümlerinde kamera karşısına geçmişti. Full House’un 2016’da Netflix’te yayımlanan spin-off serisi Fuller House için Danny Tanner karakterine geri dönmüştü.

Bob Saget
Yönetmen koltuğunda Bob Saget

1996’da ABC için yazıp yönettiği For Hope filmi, sklerodermi sebebiyle 47 yaşında hayatını kaybeden ablası Gay’den ilham alıyordu. 1998’de ilk sinema filmi Dirty Workü yönetti, film çoğunlukla olumsuz eleştiriler toplasa da zaman içinde bir kült komedi mertebesine erişti. Yazdığı, yönettiği ve başrolünde yer aldığı Farce of the Penguins, 2005 tarihli March of the Penguins belgeselinin bir parodisiydi. 

The Drowsy Chaperone müzikalinde Jonathan Crombie’nin “Sandalyedeki Adam” karakterini 4 aylığına oynayarak Broadway sahnesine de adım atmıştı.

Oyunculuğunun yanı sıra uzun soluklu bir stand-up kariyerine de sahip Bob Saget. Danny Tanner karakteriyle her yaştan izleyiciye hitap eden, aile dostu bir yapımla özdeşleşmiş olsa da kendi şovlarında bol küfürlü ve edepsiz bir komedi anlayışına sahipti. 

Bob Saget ile sekiz yıl boyunca Full House’da birlikte oynayan John Stamos, ölüm haberinin ardından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Tükenmiş hâldeyim. Tam anlamıyla büyük bir şok yaşıyorum. Onun gibi bir arkadaşım daha olmayacak. Seni çok seviyorum Bobby.”

Bob Saget Ful House