Bong Joon-ho’dan ilk animasyon projesi için tarih geldi

Önce Altın Palmiye, ardından En İyi Film dâhil 4 dalda Akademi Ödülü’ne uzanan Parasite ile son yılların en göz önündeki sinemacıları arasında yer alan Bong Joon-ho, geçtiğimiz günlerde düzenlenen açılış töreninin özel konuklarından biri olarak, 74. Cannes Film Festivali’nde yüzünü gösterdi. Pedro Almodóvar, Spike Lee, Jodie Foster gibilerle kırmızı halının tozunu attıran Joon-ho, yeni haberlerle çıkageldi.

İlk animasyon filmi için deniz canlıları hakkındaki, eşinin elinde gezinen bir kitaptan esinlendiğini açıklayan yönetmen; olağanüstü bulduğu bu dünyaya hayal gücünü ekleyerek işe koyulmuş. 2018’den beri planladığı filmin hazırlık süreci boyunca özellikle sualtı renklerinin ihtişamına tutulmuş. Animasyonu gerçekten denemek, bir sonraki filminin ardından bu projeyi hayata geçirmek istediğini söylüyor: “Özel efektler için bir ekibim var ve tarihler 2025 veya 2026’yı gösterdiğinde hazır olacağız.

Derin sulardaki eşsiz canlılarla insanlar arasındaki çatışmayı odağına alan animasyonun merkezinde bel fıtığından muzdarip bir balık göreceğiz! Görsel efektler ise daha önce The Host, Snowpiercer ve Okja yapımlarında birlikte çalıştığı animasyon şirketi 4th Creative Party’ye emanet.

Daha yakın gelecekte karşılaşacaklarımız

Pandemi süresince boş durmayan yönetmen, The Big Short ve Succession gibi işlerin arkasından göz kırpan Adam Mckay ile Parasite’ı bir televizyon serisine uyarlamak üzere çalışıyor bir süredir. Benzer bir evrenin orijinal sunumu olacak bu iş için kara komedi sinyalleri veriyor.

Yönetmenin alametifarikası olan türler arası gezintilerini devam ettireceği bir diğer proje ise bir dram filmi olacak. İngiltere ve ABD’de, İngilizce çekilecek yapım, 2016’da yaşanan gerçek bir olayı kaynak alacak. Önceliği bu hikâyenin kaptığını, animasyonun ise daha sonra geleceğini belirtelim. 

Yazı: Esin Çalışkan