“Parasite” evreninden yeni hikâyeler keşfetme vakti

92. Akademi Ödülleri’ne damgasını vuran Parasite’dan ilham alan bir dizinin hazırlığında olunduğu, hatta HBO’nun çalışmalara başladığı geçtiğimiz sene duyurulmuştu. İşin yürütücülerinden Adam McKay, Happy Sad Confused isimli podcastte, gidişatı “tam yol ileri” olarak yorumladı. Projenin yeniden çevrim olmayacağını, aynı evrende geçen orijinal hikâyelerin çekileceğini açıklayan yapımcı/yönetmen, ilk bölümün senaryosunun tamamlandığını da doğruladı.

Dizi hakkında daha önce kimi demeçler veren Bong Joon-ho, Parasite’ın senaryosunu yazmaya başladığından beri biriktirdiği, fakat iki saatlik gösterime dahil edemeyip iPad’inde sakladığı anahtar fikirler olduğunu; bu girişim sayesinde bahsi geçen fikirleri toparlayarak, 6 saatlik bir filmi andıracak bir seri oluşturmayı amaçladığını söylemişti.

Filmde kimi keşfedilmemiş unsurları genişletmek istediğinden bahseden yönetmen, “Örneğin, asıl hizmetçi Mun Gwang (Lee Jung Eun) gece geç saatlerde geri döndüğünde, yüzüne bir şey olmuştu. Hatta kocası ne olduğunu sorduğunda asla cevap vermemişti. Yüzünde neden morluklar olduğunu biliyorum. Bunun için bir hikâyem var. Ayrıca neden bu sığınağın varlığından haberdar? O mimarla ne tür bir ilişkisi var ki, bu sığınağı biliyor? Tüm bu gizli hikâyeleri depoladım.” demişti.

Sınıfsal eşitsizliğin yarattığı gerilimi konu edinen Parasite, yukarısı-aşağısı ikiliğini kullanarak farklı sosyal gruplara ait iki aileyi çarpıştırıyordu. Billy Wilder’ın 1945 yapımı The Lost Weekend’i ve Delbert Mann’in 1955 tarihli Marty’sinden sonra hem Altın Palmiye hem de Oscar kazanan üçüncü yapımdı. Ayrıca En İyi Film Oscar’ına uzanmış ilk İngilizce olmayan proje kisvesiyle tarih yazdı.

Adam McKay ve Bong Joon-ho ortaklığı

Parasite ile Bong Joon-ho, En İyi Yönetmen ve En İyi Orijinal Senaryo da dahil olmak üzere, 92. Akademi Ödülleri’nden toplam 4 ödülle dönmüştü. 1-11 Eylül’de düzenlenecek 78. Venedik Film Festivali’nin jüri başkanı olacağı açıklanan Güney Koreli sinemacı, geçtiğimiz aylarda iki yeni projesinden birinin senaryosunu tamamladığını açıklamıştı.

Salinui chueok (Memories of Murder), Madeo (Mother), Snowpiercer, Okja gibi işleri de takdir toplayan sinemacının önerilerine kulak vermek isteyenleri, böyle veya şöyle alalım.

Adam McKay ise 2016’da The Big Short, 2019’da ise Vice ile Oscarlar’ın radarına girmeyi başarmıştı. Succesion’ın da yapımcısı olan McKay’in son projesi Don’t Look Up; Leonardo DiCaprio, Jennifer Lawrence, Cate Blanchett, Meryl Streep, Jonah Hill, Timothée Chalamet gibi yıldızları buluşturan kadrosuyla şimdiden büyük merak uyandırmakta.

Happy Sad Confused’da ayrıca inanılmaz bir yazar ekibi oluşturduklarını ve çok iyi zaman geçirdiklerini anlatan McKay; hayatta ara sıra çok şanslı olunduğundan, yönetmen Bong’un yörüngesine yakın herhangi bir yerde çalıştığı için duyduğu onurdan bahsetti.

Yazı: İlayda Güler