David Chase yeni bir “The Sopranos” uzantısı için görüşmelere başladı

2007’deki final bölümünden sonra uzak kaldığımız Soprano ailesiyle, bu sene yayımlanan The Many Saints of Newark vesilesiyle hasret gidermiştik. Görünen o ki film bir son niteliğinde olmayacak. Serinin yaratıcısı David Chase, yeni bir The Sopranos uzantısı için HBO Max ile görüşmelere başlamış bile.Televizyon tarihinin efsanelerinden The Sopranos, Soprano ailesinin başını çektiği bir suç örgütü ve bu örgütün başında yer alan Tony Soprano’nun ilişkilerine odaklanan bir suç draması olarak tam 6 sezonu devirmişti. Dizi, vedasının ardından popülaritesini hiçbir zaman yitirmedi ve dijital yayın platformlarının da katkısıyla her geçen sene daha çok kişiye ulaştı. Hâl böyle olunca The Sopranos evreninin bir uzantısı olan The Many Saints of Newark’ın gelişi kimseyi şaşırtmadı. Final bölümünden 14 yıl sonra ABD’de vizyona giren film, Newark’ın 1960’lardaki mafya ilişkilerine ve Tony Soprano’nun geçmişine dair pek çok ayrıntıyı açık etti.

Fakat söylenenlere göre The Many Saints of Newark, gişede beklentileri karşılayamadı. Bu noktada WarnerMedia yöneticilerinden Ann Sarnoff, gişe başarısının, bu gibi projelerde tek kıstas olmadığını belirtiyor. Dediğine göre filmin The Sopranos’un popülaritesi üzerinde muazzam bir etkisi olmuş ve diziyi tekrardan gündeme taşımış. HBO da bu etkiden memnun olacak ki yeni bir The Sopranos projesi için kolları sıvamış.

Projenin hangi zaman dilimine yoğunlaşacağı şimdilik belli olmasa da David Chase, The Many of Saints of Newark ve The Sopranos’un arasında kalan zaman dilimini keşfetmeye niyetli olduğunu önceden dile getirmiş; bu dönemin ayrı bir uzun metraja konu olabileceğini söylemişti. Şu aşamada HBO’nun filmden ziyade bir dizi projesine sıcak baktığı, söylentiler arasında.

Sopranolar’ın dünyasına bir ziyaretimiz daha olacak mı ve bu ne kadar zaman alacak, ilerleyen günlerde göreceğiz. 

Yazı: Zeynep Kıymacı