“Game of Thrones” spin-off’u “House of the Dragon”dan ilk görseller

Sekiz sezonun ardından hikâyesini 2019’da sonlandıran Game of Thrones için altı farklı spin-off projesine çalıştığını, bir süre önce duyurmuştu HBO. Bu girişimlerin öncüsü olan House of the Dragon dizisinin, 26 Nisan’da yayınlanan okuma provası görsellerinden sonra, çekimlerinden de ilk resmî fotoğraflar paylaşıldı. 

George R.R. Martin’in A Song of Ice and Fire dünyasının ürünü Fire & Blood adlı kitabından ilhamla tasarlanan seri; ejderhaların annesi Daenerys’in nerelerden geldiğini, Game of Thrones’da yaşananlardan 300 yıl önce demir tahta hükmeden Targaryen Hanedanı’nı ve onların Ejderhaların Dansı olarak bilinen iç savaşını anlatacak.

Colony’den anımsanabilecek Ryan Condal ile George R.R. Martin’in yaratıcılığını üstlendiği dizinin yürütücüleri arasında; Game of Thrones’un “Battle of Bastards”, “The Long Night” gibi sevilen bölümlerini yönetmiş olan Miguel Sapochnik yer alıyor. House of the Dragon’da da pilot ve birkaç ek bölümü yönetecek Sapochnik’e bu görevde Clare Kilner, Geeta V. Patel ve Greg Yaitanes eşlik ediyor.

10 bölüm olacağı konuşulan seri 2022’de yayımlanacak.

Karakterlere hızlı bir bakış

Dizide izleyeceğimiz baş karakterler ve onları canlandıran oyuncular hakkında kısa kısa:

*Güvenilir, iyi ve nazik Kral Viserys’e The Outsider’dan aklımızda kalan Paddy Considine hayat veriyor. Bakalım Game of Thrones evreninde iyi bir insandan iyi bir kral da çıkabilecek mi?

*Kralın doğan ilk çocuğu, saf Valyrian kanından ve bir ejderha binicisi olan Prenses Rhaenyra Targanyen’i Truth Seekers’dan hatırlayabileceğimiz Emma D’Arcy canlandırıyor. Birçokları Rhaenyra’nın her şeye sahip olduğunu söylüyor ama kadın olması yükselmesinde engel teşkil ediyor. Yoksa ataerkil düzene karşı çıkan bir prensesle mi karşı karşıyayız?

*Kral Viserys’in küçük kardeşi, tahtın varisi, eşsiz bir savaşçı ve ejderha binicisi olan Prens Daemon Targaryen’i Doctor Who’nun 11. doktoru ve The Crown’un Prens Philip’i olarak bildiğimiz Matt Smith oynuyor. Söyleniyor ki, ne zaman bir Targaryen doğsa, tanrılar yazı tura atarmış.

*Kral Eli, sadakatle kralına hizmet eden ve onun en büyük tehdidinin, kardeşi Daemon olduğunu gören Otto Hightower rolünü The Amazing Spider-Man, Notting Hill gibi yapımlarda karşılaştığımız Rhys Ifans üstleniyor.

*Kral Eli Otto Hightower’ın kızı ve Yedi Krallık’taki en güzel kadın. Kızıl Kale’de, krala ve onun çevresine yakın bir yerde büyüyen, saraya uygun bir zarafet ve keskin bir siyasi zekâya sahip olan Alicent Hightower karakteri; yakın zamanda Sound of Metal‘da seyrettiğimiz Olivia Cook’a emanet.

*Targaryen Hanesi kadar eski Valyrian soyundan olan Lord Corlys; Westeros tarihinin en ünlü deniz maceracısı. Nam-ı diğer The Sea Snake’i aktör Steve Toussaint canlandırıyor.

Yazı: İlayda Güler