Bong Joon-ho'ya göre sinemanın geleceğini şekillendiren 20 yönetmen

Yaklaşık yirmi yıldır ülkesinde sinema sektörünün ön saflarında yer alan Bong Joon-ho, Parasite filmiyle geçen yıl Cannes’ın en prestijli ödülü olan Altın Palmiye’yi, 92. Oscar Ödülleri’nde ise En İyi Film, En İyi Özgün Senaryo, En İyi Yönetmen ve Yabancı Dilde En İyi Film olmak üzere dört ödül birden kazandı. Birçok insan Bong Joon-ho’nun batı yarım kürede daha az tanınması nedeniyle filmin bu büyük başarısına şaşırmış olsa da yirmi yıldır çektiği kara komedi, dram ve gerilim türünde birçok auteur filmle yaratıcı sinemanın önde gelen isimlerinden kendisi. 

Memories Of Murder, The Host ve Mother gibi kısa sürede kült mertebesine erişen filmlerden sonra Snowpiercer ve Okja gibi başarılı yapımlara imza atan Joon-ho, Altın Küre ödül töreninde yaptığı konuşmada “Altyazı denilen ufacık bariyeri aştığınızda önünüze bir sürü inanılmaz film çıkıyor” diyerek batılı sinema seyircisinin sinema alışkanlıklarıyla ilgili bir dokundurmada bulunmuştu.

Tarantino’nun kendisine Steven Spielberg’ün gençliğini anımsattığını söyleyerek övdüğü, 2020’de yirmi yıllık kariyerindeki bu önemli kilometre taşlarını kutlayan yönetmen, konuk editör olduğu Sight & Sound dergisinde desteklediği ve gelecekte çok önemli çalışmalara imza atacağına inandığı yirmi auteur yönetmenin bulunduğu bir liste paylaştı.

2020 yılı başlı başına bilim kurgu filmine ait bir sayı gibi. Bu yirmi yönetmeni sinemanın geleceğini tartışmak için çağırmıyor; sadece daha önce yaptıkları filmleri tartışmak istiyorum. Neticede bu kaçınılmaz olarak sinemanın geleceği ile ilgili. Çünkü Wong Kar Wai’nin Days Of Being Wild (1990) filmini izlediğimizde, Mood For Love (2000)’ı hayal etmiş olabiliriz veya Coen Kardeşler’den Blood Simple (1985)’ı izlediğimizde, No Country For Old Men (2007)’i zaten yaşıyor olabilirdik.” diyen Bong Joon-ho’nun listesinde Jordan Peele, Jennifer Kent, Robert Eggers ve Ari Aster gibi çağdaş korku ustaları, Kirsten Johnson gibi belgesel ve film yönetmenleri, Alma Har’el ve Mati Diop gibi çığır açan yönetmenler bulunuyor. 

İşte Bong Joon-ho’nun 20 yönetmenlik listesinin tamamı:

 1. Ali Abbasi
 2. Ari Aster
 3. Bi Gan
 4. Jayro Bustamante
 5. Mati Diop
 6. Robert Eggers
 7. Rose Glass
 8. Hamagucci Ryusuke
 9. Alma Har’el
 10. Kirsten Johnson
 11. Jennifer Kent
 12. Oliver Laxe
 13. Francis Lee
 14. Pietro Marcello
 15. David Robert Mitchell
 16. Jordan Peele
 17. Jennifer Reeder
 18. Alice Rohrwacher
 19. Yoon Gaeun
 20. Chloe Zhao

Yazı: Selcan Kuhak