Junji Ito’dan “The Lighthouse” mangası

2019, sinema dünyasına klasik olmaya aday pek çok benzersiz yapım kazandırmıştı. Robert Eggers’in 1800’lerin sonunda bir deniz fenerinde geçen mitolojik kurgusu The Lighthouse’un da bunlardan biri olduğuna şüphe yok. 

Geniş ekranın 1950’lerde hayatımıza girmesinden önce sıklıkla tercih edilen, kadrajı kareye yakın 1.19:1 oranında 35mm’lik kamerayla çekilen film; bir deniz feneri bekçisi olan Thomas Wake (Willem Dafoe) ile genç denizci Thomas Howard/Ephraim Winslow (Robert Pattinson) karakterleri arasındaki amansız güç savaşını ışık kavramını merkezine alarak anlatıyordu. 

Filmin pandemi sürecindeki zorunlu izolasyon durumuyla başka anlamlar kazandığı, hayatlarımızda farklı yankılara sahip olduğu da bir gerçek. Anlaşılan korku hikâyelerine merak salmış mangaka Junji Ito, bu Eggers anlatısını aklından çıkaramayanlardan. Filmin 3 yıl sonrasında Junji Ito, bir manga uyarlamasıyla karşımızda.

Siyah-beyaz olan film, koyu ve açık değerler üzerinden âdeta ışığın kendi hikâyesini anlattığı; tanrılar, mitler, deniz kızları, batıl inançlar ve amansız çarpışmalarla bezeli bir anlatıydı. Junji Ito da Natalie.Mu’da yer alan röportajında tam da bundan söz ediyor. Filmdeki baskın siyah-beyaz kontrastın, kasvetli atmosferin altını çizen Ito; özellikle oyuncuların yüz hatlarındaki çizgilerin ışıkla betimlendiği sahnelerden bir hayli heyecanlanmış: “Filmdeki ışık ve gölgeyi yeniden yaratmak istedim.” 

The Lighthouse mangasından tadımlık birkaç sayfa ile Ito’nun ışık-gölge üzerine yaptığı bu özenli çalışmaya kısa bir bakış sunulmuş.

Mangaka’nın gotik üslubu, onun The Lighthouse’u ele almasının bir tesadüften ibaret olmadığının kanıtı. Tabii Ito’nun Uzumaki serisindeki sihirli deniz fenerinin bulunduğu bölümü de hatırlamak lazım. Uzumaki gelecek yıl bir anime adaptasyonuna kavuşacak. Adult Swim etiketine sahip animasyondan bir fragman, yönetmeni Hiroshi Nagahama’nın önsözü eşliğinde yayınlandı. Buradan izlenebilir. 

21 Temmuz’da, tam da filmin Japonya sinemalarında gösterime girdiği tarihin yıldönümünde, Japonya’da raflarda yerini alacak olan manganın şimdilik diğer ülkelerden okuyucularla buluşup buluşmayacağı net değil.

Robert Eggers ise sinematografisine ekleyeceği bir başka eski çağlar hikâyesi olan The Northman ile meşgul. 10. yüzyıl Viking hikâyelerinden yola çıkan The Northman’in kadrosu Björk, Willem Dafoe, Ethan Hawke, Alexander Skarsgård, Bill Skarsgård, Nicole Kidman, Anya Taylor-Joy, Claes Bang, Ralph Ineson ve Kate Dickie gibi isimlerle göz kamaştırıyor. Türkiye’de 8 Nisan 2022’de gösterime girmesi planlanmakta.

Yazı: Biçem Kaya