Booka Shade anlatıyor: Grubun kurulmasına yol açan Berlinale’deki David Holmes söyleşisi

6 Nisan akşamı Sónar Istanbul 2018 kapsamında sahne alacak Walter Merziger ve Arno Kammermeier’in güç birliği Booka Shade’e 2003 yılında grubun kurulmasına ilham veren Berlinale’deki David Holmes söyleşisini anlattırdık.

“Kimi zaman ufak, alelade kararların hayatınıza ve kariyerinize derinden bir etkisi oluyor.

Şubat 2003’te Berlin Film Festivali ‘Berlinale’ sırasında, bir arkadaşımız bize kendisiyle birlikte film müziği hakkında bir panele gelmek isteyip istemeyeceğimizi sordu. David Holmes orada olacaktı ve Oceans Eleven’ ın film müziği için yaptığı işlerden bahsedecekti. O zamanlar henüz David Holmes ismini duymamıştık bile, ama Oceans Eleven filmini ve film müziğini çok seviyorduk. Müzik 60’ların yoğun etkisi altındaydı ve filmin görselliğiyle tam bir uyum içerisindeydi.

Oraya hiç bir beklenti olmaksızın gittik. David bir elektronik müzisyen, DJ ve film müziği bestecisi olarak yaptığı işlerinden ve yönetmen Steven Soderbergh’le nasıl temasa geçtiğinden bahsetti. David’in müzik yapmaya olan bakış açısı bizim için tamamıyla yeniydi. Tamamen açık fikirliydi; his, atmosfer ve tuhaf elektroniklere karşı dahiyane bir duyarlılıkla her tür tarzı ve sesi birbirine karıştırıyordu.

booka-shade-press-2016-billboard-1548

O kadar ilgi çekici ve ilham verici bir röportajdı ki, yeni plak şirketimiz Get Physical için üretimimizi tamamladıktan sonra tekrar kendimiz için müzik yapmaya başlamamız ve bir grup oluşturmamız gerektiğine karar verdik. Yeni bebeğimize BOOKA SHADE ismini verdik ve 2004’te, David Holmes’un en sevdiğimiz film müzikleri, elektronik müzik ve solo albümlerinden epey etkilenmiş çıkış albümümüz Memento ’yu piyasaya sunduk.

Yani Booka Shade’in başarısının temelleri 2003’ün Şubat ayında o gün atılmıştı. Teşekkürler David Holmes ve bizi o panele götürdüğün için teşekkürler Peter Hayo… onlar olmadan Booka Shade olamazdı!”

* Booka Shade, Sónar Istanbul 2018 kapsamında Jon Hopkins, Gas, Fatboy Slim, Fatima Yamaha, Alva Noto ve Nosaj Thing gibi isimlerle birlikte Zorlu PSM’de olacak. Etkinliğin detayları için buraya tıklayabilirsiniz.