1-7 Kasım haftasında öne çıkan 7 etkinlik

Haftanın takviminden bazı dikkat çeken etkinlikler ve tavsiyelerimiz burada. Fiziksel etkinliklerle çevrimiçi olanlar bir arada.


Beyoğlu Kültür Yolu Festivali
14 Kasım’a kadar, Beyoğlu

Evet, yeni AKM yeni Taksim Meydanı’nda resmen açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın düzenlediği Beyoğlu Kültür Yolu Festivali’nin rotası toplumsal hafızamızı da bir güzel yokluyor. 14 Kasım’a kadar devam edecek sergiler arasında yeni AKM’nin mimarı Murat Tabanlıoğlu küratörlüğünde yapının tarihine bakan AKM, Dün ve Bugün, Ali Akay küratörlüğünde 9 sanatçıya yer vererek yayan gezilebilen Yaya Sergisi ile Beyoğlu çevresindeki galerilerin temsil ettiği bazı sanatçıların işlerini Haldun Dostoğlu kürasyonuyla bir araya getiren Yeniden gibileri var.

10. Yeni Metin Festivali
28 Kasım’a kadar, İstanbul ve çevrimiçi

GalataPerform’un bu sene 10. kez, “Nefes” teması ve hem dijital hem fiziksel etkinlikleri kapsayan hibrit bir yapıyla düzenlediği Yeni Metin Festivali, 1 Kasım’da açılış yaptı. Amaç, yeni çağdaş metin yazarlarının görünürlüklerinin artırılması ve sahne sanatları sektörüyle tanışmaları. Seyircilere ve tiyatro profesyonellerine özgün metinler sunmakla kalınmıyor; her oyundan sonra yazarlar ve yönetmenlerle düzenlenen söyleşilerle yeni tartışmalara ve fikir alışverişlerine alan açılıyor. Program detayları önümüzdeki günlerde gelecek, takipte kalın.

tasarım ile / with design kapanış forumu
3 Kasım Çarşamba, çevrimiçi

NomadMind ve Kültür için Alan ortaklığıyla uygulanan tasarım ile / with design, 8 Haziran’dan bu yana gerçekleştirdiği forum formatındaki çevrimiçi buluşmalar ve kamusal alan yerleştirmeleriyle, katılımcıları İzmir örneği üzerinden tasarım ve kent ilişkisi üzerine birlikte düşünmeye davet ediyor. Tasarımcıların, proje boyunca edindikleri deneyimleri paylaşacakları kapanış forumuna 3 Kasım Çarşamba 19.00’da Zoom ve YouTube üzerinden erişilebilecek. Etkinliğin Zoom bağlantısına buradan, tasarım ile / with design’ın YouTube kanalına ise buradan ulaşabilirsiniz.

32. Ankara Film Festivali
4 Kasım Perşembe – 12 Kasım Cuma, Büyülü Fener Sineması

Bu sene 32. edisyonu düzenlenecek Ankara Film Festivali, bir kez daha yılın en iyilerini kapsayan seçkisiyle Büyülü Fener Sineması’nda. Ulusal ve uluslararası çeşitli festivallerden ödülle dönen Okul Tıraşı, Çatlak, Anadolu Leoparı, Sen Ben Lenin gibi yapımların boy gösterdiği Uzun Metraj Film Yarışması özellikle heyecan verici. Bant Mag. No:75’in 15 kısa film, 17 yönetmen dosyasında yer alan Binbir Gece (Mahsum Taşkın) ve Yara’nın (Onur Güler) yanı sıra Can Merdan Doğan’ın Stiletto’su, Ulusal Kısa Film Yarışması’nın dikkat çekenlerinden. “Buñuel’in Filmlerini Hatırlıyoruz” ve Altın Aslan ödüllü L’événement / Kürtaj’ın da yer aldığı “Dünya Festivallerinden” bölümlerini de es geçmemekte fayda var. Tüm program burada.

MIX Festival
5 Kasım Cuma – 6 Kasım Cumartesi, Zorlu PSM

Sonbaharın yolu gözlenen müzikli buluşmalarından birine evrilen MIX Festival, bir senelik pandemi molasının ardından 5. kez düzenleniyor. 5-6 Kasım tarihlerinde Zorlu PSM’nin farklı mekânlarına yayılacak festivalin programı, farklı tür ve estetikler arasında geziniyor. Ah! Kosmos, Gaye Su Akyol, Islandman, Lalalar, Jakuzi, Vitalic, Far Caspian, Nova Norda, Goose ve nicesinin sahne alacağı MIX Festival’a ilişkin detaylar burada.

Yatırım tavsiyesi değildir: Blokzincir, NFT, DAO Atölyesi
5 Kasım Cuma, Postane İstanbul

Tekno-politik ve alternatif ekonomileri incelemek için ağ yapıları ve dinamikleri ile çalışan çağdaş sanatçı Burak Arıkan’ın yeni atölyesi; “Blokzincir teknolojisini nasıl kendi işimde kullanırım?” ve “Nasıl yeni projeler geliştirir ve üretimine katılırım?” gibi sorulara cevap arayanlar için. Ayrıca akıllı sözleşmeler ile kendi para birimini oluşturma, NFT projeleri geliştirme, müşterek yönetişim için DAO kullanımı konularında perspektifler geliştirilecek. Sınırlı sayıda katılımın olduğu atölyeye kayıt olmak için tek tık yeterli.

Bant Mag. etkinliklerinde bu hafta neler var?
Konser: Barış Demirel
6 Kasım Cumartesi, Bant Mag. Havuz / Bina

Bir yandan kolektif projelerin parçası olmaya devam ederken solo evreninde de derinleri keşfetme motivasyonuyla üretmeye devam eden Barış Demirel, son albümü Mutluluklar’ı takiben verdiği konserlerde de mekâna ve ortama göre çeşitlemeler yapıyor. 6 Kasım Cumartesi akşamı saat 20.00’de Bant Mag. Havuz / Bina’da çalacağı konser de bu açıdan biricik bir performans olacak. Barış’ın trompeti ve vokallerine DJ / beatmaker Genjah’ın eşlik edeceği konserde rap dünyasından sürpriz konuklar da var. Detaylar burada.