Boris, Hiroşima felaketinin ruhsal çöküntüsünü şarkılaştırdı

Kült Japon grup Boris, günler sonra yayımlanacak albümlerinin son teklisi “Beyond Good and Evil”ı klibiyle beraber paylaştı. Şarkı, Hiroşima kentinin yaşadığı felaket ve acılarla dolu geçmişiyle ilgili. Boris, şarkının üretim sürecinde bu hassas temaya yaklaşımlarıyla ilgili “Bir mantar bulutta ve çürüyen harabelerde muazzam bir ehemmiyet var. Biz bu şeylerdeki üzüntüyü ve güzelliği aynı anda hissediyoruz; bizi biz yapan da bu.” diyor.

“Beyond Good and Evil”ın ve albümün büyük kısmının vokallerini, grubun klavyecisi ve gitaristlerinden Wata üstleniyor. Kendisi, şarkının YUTARO imzalı klibinin de başrolünde. Wata, Hiroşima’da doğup büyüdüğünden bu tekliyle yakından ilgilenmesi özellikle manidar. Sessiz vokaller ve bunlara eşlikçi gitarlarla sakin sakin büyüyen şarkı, ortalarından itibaren bolca reverb destekli gitarlarla bir shoegaze şölenine dönüşüyor. 

Klibinin kurgusu da bu mod değişimiyle el ele. Videonun başlangıcında karanlık ve terkedilmiş bir odada yalnız başına duran Wata, şarkı ilerledikçe ışığa ve bir ormana yaklaşıyor, dışarıda hâlâ iyi günler için bir umut olduğunu görüyor bir bakıma. Videonun yarattığı bu izole, post-apokaliptik atmosfer aslında Japonya’nın çoktan deneyimlediği günlerden bir kesit. Böylesine yıkıcı bir faciayı her yönüyle ele aldıkları kliple ilgili Boris, videonun “bombanın yarattığı mantar bulutun gözünden çekildiğini” söylüyor.

Janrlar ötesi bir müzik

1992’deki kuruluşundan bu yana aralıksız üreten grubun yeni işi W, Boris kataloğunun tam 27. stüdyo albümü olacak. Bu 30 yıllık serüvende onlarca farklı stilden etkileşimi Boris-leştirdiklerine tanık olduk. Nitekim grup üyeleri de janr isimleriyle kısıtlanmış üst başlıklardan hiiiiç hoşlanmıyor. Echoes and Dust’a verdikleri bir röportajda, şarkı yazım sürecinde onlara mantıklı ve doğru gelen estetiklerini takip ettiklerini söylemişti grubun davulcusu Atsuo. Başka bir söyleşide de “Peşin hükümlü bir mesaj veya tema bana çok sıkıcı geliyor. Bu ister istemez bir koltuk değneğine dönüşüyor.” sözleriyle bu yaklaşımı detaylandırmıştı. 

Grubun pandemi sırasında tamamladıkları ve önceki işlerinden ayrışan bir sound yakaladığı NO ile yeni projeleri W, eşlikçi albümler olarak anılıyor. İki işi arasında birbirine cevap veren şarkılar ve hayranların çözmesi için düşünülen bilmecelerle dolu bir paslaşma olacakmış. Sacred Bones etiketiyle yayımlanacak ilk Boris albümü W ile 21 Ocak’ta buluşacağız.

Yazı: Elif Öz