7. Bozcaada Caz Festivali için geri sayım başladı

Hazırlayan: Eylül Ege

Bozcaada Caz Festivali, 8-9-10 Eylül’de yedinci edisyonuyla dönüyor. Dünyanın farklı köşelerinden, zamanın farklı dilimlerinden çıkıp gelen usta caz müzisyenlerinin yanı sıra yeni yetenekleri de sahnesinde ağırlayacak festivalde katılımcılar Ayazma Manastırı’ndaki konserlerin dışında, BCF Keşif programı kapsamında sanattan gastronomiye pek çok farklı disiplinle temas kuran başkaca etkinliklerde de buluşacak.

Sahnede kimler var?  

Festivalin ilk gününde, Kürtçe Anadolu halk şarkılarını katıksız bir blues ruhuyla besleyen Meral Polat Trio’nun içten, hüzünlü ve her şeye rağmen umutlu müziği yankılanacak. Türkiye’de caz davulunun öncülerinden Ferit Odman’ın eşsiz performansı,  “Var olmayan bir adanın hikâyelerinden” beslendiğini söyleyen Islandman’in psikedelik tınıları ve İngiltere caz sahnesinin medarıiftiharlarından Nubya Garcia’nın hipnotik kompozisyonları da dinlenebilecek.

İkinci gün; progresif caz ve neo cazı piyano, elektrik bas ve davulla harmanlayan Lüksemburglu Dock in Absolute triosu, davul ustası Volkan Öktem, canlı teknoya dair bildiğiniz her şeyi unutturacak Komfortrauschen sahnede olacak. Güney Fransa’nın sakin ve güneşli ruhunu elektronik müzikle buluşturan Kazy Lambist ise dansa kaldıracak.

Kapanışı Bova Sahne’de doğan özel bir proje yapacak: Katılımcılar, Hissikablelvuku ile eskinin pastoral yaklaşımı ve günümüz endüstrisinin imkânlarını bir arada deneyimlerken, makamsal ezgiler ve doğaçlamalar; rock, caz, etnocaz, elektronik, tekno, afrobeat, noise gibi türler eşliğinde sahnede o an cereyan eden bir icraya tanık olacak. Anadolu müziğine özgün dokunuşlar katan Bozcaada Ensemble (Derya Yıldırım & Elif Dikeç & Itamar Borochov & İsmail Altunbaş), festivale özel bir performansla sahnede olacak. Trompetçi Avishai Cohen, grubu Big Vicious’la birlikte ambient, psikedelik elektronika hattında harikalar yaratacak. Eklektik setleriyle tanınan prodüktör ve DJ Claptrap namıdiğer Gaurav Narula da Berlin ruhunu Bozcaada’ya taşıyacak.

Avrupa’nın yükselen yıldızı Teis Semey ise festival boyunca caz, punk ve elektronik doğaçlama türlerinin tam kesişiminde yer alan şarkılarıyla farklı sahneleri dolaşacak. 7. Bozcaada Caz Festivali’nin biletleri tam burada.