Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali 30 Ekim’de başlıyor

Türkiye’de ekoloji konusunda ciddi ve bağımsız bir platform yaratılmasına öncülük etmek ve halihazırda yapılan çalışmaları ödüllendirmek amacıyla yola çıkan Bozcaada Uluslararası Ekolojik Belgesel Festivali bu yıl ilk kez düzenleniyor. 30 Ekim – 2 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek festivalin ödül heykelcikleri, heykeltraş Erim Bayrı tarafından zeytin ağacı işlenerek yapılmış.

22 ülkeden katılımcıları ağırlayacak BİFED’de yönetmenliğini Marianna Francese, Jaad Gaillet’in üstlendiği “Tarlabaşı ve Ben”, Margaret Bong’un yönettiği “Weight of Salt (Tuzun Ağırlığı)”, Eduardo Chibas’ın yönetmenliğini yaptığı “Bye, Bye, Barcelona (Bay, Bay, Barselona)”, Sinem Yılancı ve Sertan Ünver’in filmi “Oak and Scott: Pausing at High Speed (Oak ve Scott: Yüksek Hızda Duraklamak)”, Hazal Tüfekçi’nin “Babalar Grubu” ve Eda Elif Tibet’in “Hey Geçi (Hey Keçi)” filmlerinin Dünya Prömiyerleri gerçekleştirilecek.

BIFED ODUL

Uluslararası prömiyerini BİFED’de yapacak “Hands on: Women and Climate Change”belgeselinin yanı sıra bir çok belgesel film de Türkiye’deki ilk gösterimini Bozcaada’da yapacak.

Bunun yanısıra festival kapsamında düzenlenecek üzüm ve bağcılık, zeytin gibi temaları olan panellerle bu alanlardaki çeşitli sorunlar tartışılacak.

Festivalle ilgili daha fazla bilgi edinmek için http://www.bifed.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.