Bant Mag. sordu, Kyodai cevapladı

21-28 Temmuz tarihlerinde Bodrum’daki Aspat Beach’te gerçekleşecek elektronik müzik festivali Sunsplash Festival‘da sahne alacak Berlinli ikili Kyodai, sorularımızı yanıtladı!

Röp: Elifnaz Koçak

Marea isimli yeni bir EP yayınladınız. Bize biraz bu EP’nin hazırlık sürecinden bahseder misiniz?
Marea, İspanyolca’da gelgit anlamına geliyor. Biz de karanlık synth’leri ve perküsyonları bir tür gelgit hissi yaratmak için kullandık. ”Palma” şarkısı da aynı zamanda denizden ilham alıyor. Arpejler ve pad’lerle bir teknede seyahat ediyormuş hissi veriyor. Belki teknedeki insanlar bizim düşündüğümüzden daha çılgın olabilirler hahaha!

Müziğinizin prodüksiyon aşamasında nelerden ilham alıyorsunuz?
Genel olarak iyi olan her müziği seviyoruz. Klasik, caz, fusion, soul, funk, latin, pop ve her türlü elektronik müziği dinliyoruz. Böylece bunların hebsini bilinçaltımızda biriktiriyoruz ve belli bunlar müziğimizde ortaya çıkıyor. Ama kendi laboratuvarımızda kapanıp yeni bir şeyler yaratmaya çalışırken elimizden geldiğince özgür olmaya çalışıyoruz ve herhangi bir şarkı ya da türü dinlemiyoruz.

İkinizin de farklı projeleri var. Kyodai ve diğer projelerinizin müzikal yaklaşımlarındaki farklılıklar neler?
Bundan önceki projelerimiz de elektronik müzikle içiçeydi ve benzer kaynaklardan besleniyordu. Ama Kyodai’nin en büyük farklılığı, odağının deep house ve Detroit teknosu arasında bir yerdeki kulüp müziğinde olması. Wagon Cookin ile daha fazla ve farklı müzik türünde üretim yapıyoruz ve etkileşimlerimiz rahatlıkla anlaşılabilir.

Henüz bir Kyodai setini dinlememiş olanlar için canlı performansınızı en iyi tanımlayacak sıfatlar hangileri olurdu?
Canlı çalma hissiyatını ve DJ felsefesini korumaya çalışıyoruz, çaldığımız her ses canlı ses kliplerinden oluşuyor. Analog synth’ler, sample’lar ve controller’lar eşliğinde anlık olarak yaptığımız kayıtlar yer alıyor. Bir kelimeyle özetlemek gerekirse: enerjik.