Söz plak şirketlerinde: Bohemian Drips

Bant Mag. No:74’te Türkiye’den ve dünyadan, 2020’yle birlikte çeşitli süreçlerden geçen çok farklı ölçekler ve farklı motivasyonlardaki plak şirketlerine sorduk: Bu süreçten işler nasıl etkilendi? Müziğe olan yaklaşım ve üretimleri değiştiren / dönüştüren bir süreç oluyor mu? Oluyorsa ne anlamda oluyor? Talepler neler? Öğrenilen bir şeyler oldu / oluyor mu?

Bohemian Drips yanıtlıyor

Merkez: Berlin
Katalogda kimler var: Iván Paz, Berke Can Özcan, Mazen Kerbaj, Dog Dimension
Ne zamandır var: 2011’de kuruldu

“Temmuz ayına kadar festivali fiziksel olarak seyirciyle yapıp yapamayacağımızdan emin değildik. Sonunda ise bir hijyen konsepti geliştirerek bunu yapmayı başardık.”

Alexander Meurer: “Şunu söyleyerek başlamalıyım ki pandemi koşullarından ilk etkilenen Ağustos 2020’de düzenlemeyi planladığımız yıllık festivalimiz oldu. Venü olarak kullandığımız mekân, Berlin Prenzlauer Berg’deki iki büyük su deposu. Temel fikir, sanatçıların mekânı ve mekândaki yankılamayı kompozisyonal bir unsur olarak kullanmaları. Temmuz ayına kadar festivali fiziksel olarak seyirciyle yapıp yapamayacağımızdan emin değildik. Sonunda ise bir hijyen konsepti geliştirerek bunu yapmayı başardık. Bu hijyen konsepti yalnızca etkinliğimizi yasal olarak mümkün kılmadı, aynı zamanda mekâna özgü konser senaryomuzu da destekledi. Şöyle ki, su deposu çok büyük olduğundan ve dolambaçlı koridorlar barındırdığından dinleyiciyi her zaman dolaşmaya ve farklı akustik fenomenleri keşfetmeye teşvik ederiz. Ama bazen insanlar sanatçıların civarında takılmayı tercih ederler. Bunda bir sorun yok elbet ama mesafe kuralları söz konusu olduğunda çok adaletli bir durum olduğu söylenemez. Tam da bu yüzden dinleyicilerimize hiç durmadan yürümeye devam etmelerini ve tüm akustik manzarayı deneyimlemelerini önerdik. Harika netice verdi ve esasında festivalin 2017’deki ilk ayağından bu yana hayal ettiğimiz fikirdi. Hem bulaşma riskini minimuma indirmiş hem de performansların dağınık deneyimlenmesini mümkün kılmış olduk.” 

“Günün gerçeklikleri ve olası yollar: Söz plak şirketlerinde” dosyasını okumak için buradan Bant Mag. No:74’e ulaşabilirsiniz.