Brazzaville ile kâğıt maskeler, değişen dünya ve eski bir Rus şarkısı

Bazen sokakta yürürken, iş çıkışı markete uğradığımızda ya da bir kahve içmek için evin yakınlarında bir kafeye oturduğumuzda bir melodi duyar ve ondan çok etkileniriz. O melodiyi içimizde mırıldanmaya devam ederiz; belki aramızda duyduğu şeyi bambaşka bir şarkı hâline getiren hayalperestler bile olabilir. David Brown da geçtiğimiz günlerde fiziksel mesafelenme süreci içindeyken eski bir Rus şarkısına vuruluyor ve onu aklından çıkaramıyor. Müzisyen, bir arkadaşı aracılığıyla parçayı yazan sanatçının oğluna ulaşıyor yeni bir şarkı yazmak için babasının parçasını kullanma iznini kapıyor. Biz de bu sayede, Brazzaville’in yoldaki üçlemesinden ilk parça olan “Paper Masks”i dinleme şansına erişiyoruz.

En son geçtiğimiz mart ayında Sheila’s Dream adında yepyeni bir albüm paylaşan Brazzaville, gezegenin etrafını saran virüse ve yaşanan tüm zorluklara rağmen mutlu olmaya çalışmak gerektiğine işaret ederek; üzüntüler ve zorluklar olmadığı sürece güzel anların farkına varamayacağımızı hatırlatmıştı. 

İçimizdeki kıyılara ulaşmak için her zaman bize tatlı melodileriyle yol gösteren, denizden uzak kalma hissiyle başa çıkabilmek adına bir numaralı tercihlerden biri olan Brazzaville yine hassas soru ve duygularla baş ederken, tatlı esintiler içerisinde bir sakinlik vaat ediyor. “Paper Masks” pandemiyle değişen ruh hallerine dair en saf soruları sorarken, eski bir Rus şarkısının nostaljik tınıları, geri dönmeyi dört gözle beklediğimiz günlere dair özlemlerimizi okşuyor. 

“Paper Masks”in kapak görselinin de Brown’ın kızı Sophie’nin elinden çıktığını söylemeyi unutmayalım. “Dünyamız nasıl değişti? / Bir daha eskisi gibi olacak mı?” Bu sorulara henüz cevap verebilmek mümkün değil ancak endişelerinde yalnız olmadığını hissetmek isteyenler için Brazzaville’in yeni parçası hemen aşağıda. 

Yazı: Asena Büyük