Brian Eno Starmus Festivali’nden Stephen Hawking Madalyası alacak

Zürih’te düzenlenen ve bu sene 24-29 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek Starmus Festivali, Brian Eno’ya Stephen Hawking Madalyası verecek. Bilimsel iletişime sağladığı katkılardan dolayı bu ödüle layık görülen Eno’ya ve Elon Musk’a, 18 karatlık sarı altından üretilen OMEGA Speedmaster Moonwatch isimli, özel işlemeli bir saat hediye edilecek. Festivalden daha önce bu ödülü alanlar arasında Neil deGrasse Tyson, Jean-Michel Jarre ve Hans Zimmer gibi isimler bulunuyor.

Her sene değişik bir temayla düzenlenen müzik ve bilim festivalinde konserlerin yanı sıra panel, konuşma, sergi gibi etkinliklere yer veriliyor.  Starmus Festivali’nin 2019 etkinlikleri ‘A Giant Leap’ (Büyük Bir Adım) teması etrafında şekillenecek ve festival programına insanlığın Ay’a yönelik yaptığı keşifler yön verecek.

Brian Eno’nun bu ödüle layık görülmesinin nedeni 1983’te, Apollo 11’in Ay’a inişine dair üretilen For All Mankind isimli belgesel için Daniel Lanois ve Roger Eno iş birliğiyle yayınladığı Apollo: Atmospheres and Soundtracks albümü. Eno geçtiğimiz günlerde bu albümün genişletilmiş bir edisyonu üzerinde çalıştıklarını duyurmuştu.