Brian Eno’dan “Back to Earth” projesi için ses tasarımı

Londra’daki Serpentine Gallery’nin iklim krizine odaklanan çevreci projesi “Back to Earth”, 19 Haziran Cumartesi tüm güne yayılan bir program hazırladı. Çok disiplinli proje; konuşmalar, atölyeler, artırılmış gerçeklik çalışmaları gibi üretimlerden oluşuyor. Çalışmalar arasında ambient müziğin öncülerinden Brian Eno’nun ses strüktürü de yer alıyor. Etkinlikler YouTube üzerinden takip edilebilir.

Serpentine Gallery, Eno’nun bu tasarımını katmanların üst üste bindiği bir konstrüksiyon olarak nitelendiriyor ve ses yapısının topraktan ziyaretçilerinin başlarının üzerindeki boşluğa kadar uzandığını belirtiyor.

Brian Eno’nun ses tasarımının sergilendiği pavyon, Johannesburg merkezli disiplinlerarası mimarlık stüdyosu Counterspace tarafından tasarlandı. Her yıl, farklı bir tasarımcının tasarladığı sanat galerisinin pavyonuna imza atmak özellikle mimarlık camiasında büyük bir prestij anlamına geliyor.

Bu çalışmasında Eno; “Sanat ne işe yarar, bizi nasıl değiştirir? Bir şeyleri değiştirmeye nasıl yönlendirebiliriz?” sorularını soruyor. 19 Haziran’daki programda, Türkiye saatiyle sabah 12.00-13.00 aralığında bu ses tasarımı çalışması deneyimlenebilecek. Ardından 18.00-19.00 aralığında, Brian Eno, New York çıkışlı sanatçı Torkwase Dyson ile galerinin sanat direktörü Hans Ulrich Obrist moderatörlüğünde sanatın çevre çalışmalarına karşı rolünden bahsedecek.

Eno, insan hakları ve çevre konusunda aktif rol üstlenen sanatçılardan. Geçtiğimiz yıl iklim krizi oluşumu EarthPercent’i başlatmıştı. EarthPercent’in hedefi; müzik endüstrisinde çevre krizi üzerine çalışan organizasyonlar için 2030 yılına kadar 100 milyon dolar toplamak.

Back to Earth Day etkinliği, İngiltere’de olmayan izleyicilere de açık. Galerinin yaptığı açıklamaya göre, program sadece canlı olarak izlenebilecek. Buraya tıklayarak YouTube üzerinden yapılacak canlı yayını takip edebilirsiniz. Back to Earth Day kapsamında çevrimiçi ulaşılabilen diğer başlıklar şöyle;

  • Arjantinli sanatçı Tomás Saraceno, AR uygulaması Webs of Life ile örümceklerin büyüleyici dünyasını görünür kılıyor ve bu canlıların habitatının daha bilinçli korunması gerektiğine işaret ediyor. Tüm gün erişilebilecek.
  • 16.00’da kuliner proje CLIMAVORE kapsamında, Benugo’nun reklam direktörü Shane Kavanagh, galerinin Genel Ekoloji Küratörü Lucia Pietroiusti moderatörlüğünde “Back to Earth” açılımlarından söz edecek.
  • 17.00’de POWER PACK: Climate Emergency başlığında galerinin Eğitim Küratörü Alex Thorp eşliğinde sanatçılar Rudy Loewe, Jacob V Joyce ve LION (Land in Our Names) söyleşisi var. Loewe ve Joyce’un ortak çalışması, konuşmanın da başlığı olan Power Pack: Climate Emergency gün boyunca ziyaretçilere açık olacak.
  • 18.00’de Artists’ Ideas for Planet Earth kitabının lansmanı yapılacak. Aralarında  Hilary Cottam, Es Devlin, Sumayya Vally ve The Otolith Group gibi isimlerin yer aldığı 140 sanatçının yönergeleri, fikirleri, ritüelleri ve jestleriyle yaptıkları işbirliğini içeren kitap Penguin Books etiketiyle yayımlanıyor.

Serpentine Gallery, Back to Earth için farklı arayüzlerde de çalışmalar sunuyor. Galeri, “Sanat, iklim krizine nasıl cevap verebilir? 50.yılında Serpentine, iklim krizi etrafında şekillenen söylemlere, anlamlı bir şekilde nasıl katkı sağlayabilir?” sorularına cevaplar aradığı bir podcast serisine de sahip. Victoria Sin ve Lucia Pietroiusti’nin ev sahipliğinde hem galerinin bu kapsamdaki çalışmaları hakkında bilgi sahibi olabiliyor hem de iklim krizine yönelik gelişmelerden haberdar olabiliyorsunuz. Podcast’in ses tasarımı da Brian Eno’ya ait.

Yazı: Biçem Kaya