Tinder’ın 2019 istatistiklerinde Z kuşağının ayak sesleri var

2012’den beri ilişkilenmeye ve flört etmeye yeni bir boyut kazandıran Tinder uygulaması, geçtiğimiz hafta 2019 yılıyla ilgili ilginç istatistikleri takipçileriyle paylaştı. Sonuçlara bakılırsa Z kuşağının beraberinde getirdiği farkındalık ve dünyayı değiştirme dürtüsü, Tinder’ı yeni gelecek hayali için bağlanmak isteyen jenerasyona dair bir umuda dönüştürmüşe benziyor.  Rapora bakıldığında Y kuşağının “gezgin” ruhunun aksine Tinder’ın 25 yaş altı kullanıcıları olarak çoğunluğunu oluşturduğu Z kuşağı, aktivizmle dinginliği kırmanın peşinde. Kullanıcılar, kendilerinden bahsettikleri başlıklarda “iklim krizi”, “sosyal adalet”, “çevre” ve “silah kontrolünü” öne çıkarırken; veganlık, 51. Bölge, Boris Johnson, Theresa May ve Brexit konuları hakkında da potansiyel partnerleriyle düşüncelerini paylaşmaktan çekinmedi.

Tinder’da 300 milyon emojinin kullanıldığı 2019 yılında facepalm emojisi yüzde 41 oranında artışla kullanıcıların sene boyunca dünyada olup bitenler karşısındaki hislerini ifadesi haline geldi. Yeni jenerasyonun iletişim kurmak için kullandığı bir diğer araç ise kadın kahramanlardı: Billie Eilish, Captain Marvel, Elizabeth Warren ve Greta Thunberg gibi isimler bu yılın trend başlıkları arasında yerini alırken; Fyre Festival, Game of Thrones, Green New Deal ve Jonas Brothers da çokça konuşuldu.

Pride ayının getirdiği coşkuyla da beraber 2019 Haziran’ı Tinder’da en çok eşleşmenin yaşandığı ay olarak başı çekerken bu yılın More Genders özelliği ile beraber LGBTİ+ kullanıcı sayısında geçen seneye oranla yüzde 30’luk bir sıçrama görüldü. Profillerde gökkuşağı emojisinin kullanımında da yüzde 15’lik bir artış kaydedildi.

Sonuç olarak istatistikler şunu gösterdi ki 2019’da Tinder’da insanlar beraber bir duruş sergileyecekleri partnerlerin de arayışındaydı. Hayattan ve insanlardan yeni beklentileri olan Z kuşağının enerjisi ve başkaldırısı gelecek adına umut verici. Tinder’ın 2019 istatistiklerine de bu damgasını vurdu.

Yazı: Deniz Atakan Gürbüz