LGBTİ+ kuruluşlarının çalışmalarını destekleyen Apple’dan Pride için Apple Watch kordon tasarımları

Pride ayı, bu yıl salgın sebebiyle çevrimiçi buluşma ve programlar üzerinden planlanmakta. İstanbul Onur Haftası da ilk kez bu yıl çevrimiçi olarak, “Ben Neredeyim?” teması altında düzenleneceğini geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Dünya çapındaki LGBTİ+ kuruluşları, Pride kutlamalarına boyut atlatmanın yanı sıra ev günlerinde destekleyici ve güvenli bir ortamda bulunamayanlarla dayanışma içinde olmayı amaçlıyor. 

ABD merkezli GLSEN, LGBTİ+ öğrencileri destekleyen ve onlara topluluklarını değiştirme konusunda yardımcı olacak kaynakları sağlayan bir kuruluş. GLSEN, LGBTİ+ öğrenciler ve dostlarının bir araya gelmesini sağlayan Genders and Sexualities Alliance grubunun kurucusu Teksaslı Elle Smith’e Yılın Öğrenci Savunucusu unvanını verdi. Oluşumun desteğiyle Elle Smith ve arkadaşları, lise ortamlarında zorbalığa ve tacize engel olmak için uğraşırken Pride’ın coşkusunu korumaya çalışıyor. 

Elle Smith: “Pride zamanında özgün olmak daha güvenli bir his veriyor. Güvende olabildiğin, kendin olabildiğin ve sesini yükseltebildiğin ideal bir dünya sunuyor. LGBTi+ organizasyonlarında rol alan herkes programlarımızı ve etkinliklerimizi sanal ortama taşımak konusunda çok iyi iş çıkardı. Yakaladığımız ivmeyi sürdürmek ve herkesin kaynaklara COVID’den önce olduğu gibi erişebilmesini sağlamak istiyoruz.”

Elle Smith ve PFLAG, The Trevor Project, Gender Spectrum, The National Center for Transgender Equality ve ILGA World gibi LGBTİ+ kuruluşlarının sesine kulak veren ve çalışmalarını destekleyen Apple ise Pride’a özel yeni bir koleksiyonu satışa çıkardı. GLSEN ile ortaklık içinde olan Apple’ın gökkuşağı renklerini Apple Watch’a taşıyan tasarımı, hem özgün bir ifade biçimi sağlıyor hem de Pride’ın kutlanmasına destek olmayı amaçlıyor. Apple Watch Pride Edition kayış ve yeni Pride kadranlarından oluşan koleksiyon, bu yıl ilk kez yeni Apple Watch Nike Pride Edition Spor Kordon ile bir arada.

Bu iki ürüne apple.com adresinden, Apple Store uygulamasından ya da Apple mağazalarından ulaşmak mümkün. Yeni kordonlar ve Pride kadranları, watchOS 6.2.5 sürümüyle uyumlu olacak.

Yazı: Asena Büyük