Çevrimiçi yapılacak İstanbul Onur Haftası etkinlik önerilerinizi bekliyor

 “Ben Neredeyim?” temasıyla gerçekleşeceği duyurulan 28. İstanbul Onur Haftası bu sene, ilk kez çevrimiçi yapılacak. Birçok şeyi sanal deneyimlemeye başladığımız şu dönemde dünya çapında ertelenen veya iptal edilen pride’lar yerine, Avrupa Pride Organizatörleri Birliği (EPOA) ve InterPride iş birliği yapmış ve lubun tarihinin ilk küresel çevrimiçi pride’ı “Global Pride 2020”yi duyurmuşlardı.  

İstanbul Onur Haftası Komitesi de çevrimiçi onur haftasını erişilebilir kılmak, güvenli ve gullümlü geçirmek adına çalışmalarına başlamış. İnternetin avantaj ve dezavantajlarının değerlendirildiği bu süreçte komite, etkinlikleri de belirlemeye çalışıyor. Sizden gelecek panel, forum, atölye, film gösterimi vb. etkinlik önerilerine de açıklar. Yapmanız gereken buradaki formu 22 Mayıs 2020 Cuma gecesine kadar doldurmak. Komite, LGBTİ+ dernek/oluşumlarının yanı sıra farklı örgütler veya kişilerin de 22-28 Haziran haftası içerisinde gerçekleştirmek üzere etkinlik planlayıp, sorumluluğunu alabileceğini söylüyor. Ayrıca komite, sokaklarda bir arada olacağımız ihtimalini de tamamen silmek istemiyor, o nedenle sadece çevrimiçine yönelik değil, diğer olasılıklara göre de etkinlik önerilerinizi bekliyor. 

“İmkânlar el verirse sokak kızı vermezse de klavye lubunyası olacağız.” diyen Komite’nin belirlediği bu seneki temayı gelin birlikte hatırlayalım. 

Yazı: Işıl Saykan