Translarla Eşitlik Günü için Pembe Hayat Derneği’nden “Eşitlik Manifestosu”

Türkiye’nin ilk trans hakları derneği olan Pembe Hayat, 30 Haziran 2006’daki kuruluşundan beri translara yönelik ayrımcılık, nefret suçları ve şiddet konularında projeler üretiyor ve danışmanlık hizmetleri sunuyor. Ayrıca aktif olarak ulusal ve uluslararası faaliyetler sürdürerek, düzenli olarak eğitici ve eğlenceli içerikleri sosyal medya mecralarında paylaşıyor. 

Pembe Hayat, 18 Haziran’ın Translarla Eşitlik Günü olarak kutlanacağını duyurdu ve web sitesinde bir Eşitlik Manifestosu yayımladı. 27 sayfalık manifestoda transların çeşitli hayat deneyimleri, kavram açıklamaları, yanlış bilinenler ve kurumsal ve kamusal alanlarda yaşanan zorluklarla ilgili kapsamlı yazılar mevcut. “Neden 18 Haziran?” diyecek olursanız da, 18 Haziran 2018, Dünya Sağlık Örgütü tarafından trans varoluşların “ruh hastalığı” kategorisinden çıkarılış önerisinin getirildiği tarih. 

“Eşit değiliz. Translarla eşitleneceksiniz!” sloganının her sayfada yankılandığı manifesto, her cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim için bilgilendirici metinler içeriyor. “Eşitlik mücadelesinde kaybedilen tüm translara” ithaf edilen manifestoyu buradan okuyunuz.

Yazı: Cansu Çubukçu