İstanbul'da lubunyalar bu sene “Ben Neredeyim?” diye soruyor

Mart başında İstanbul Onur Haftası Komitesi bir duyuru yapmış ve lubunlardan tema önerilerini yazmalarını istemişti. Komite, bu sene 22-28 Haziran tarihlerinde gerçekleşecek 28. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası temasını açıkladı. Gelen önerilerle belirlenen tema, “Ben Neredeyim?” oldu. 

Güvencesiz koşullarda yaşayan, salgınla birlikte beldesiz (parasız) kalan, heteroseksist aileleriyle salgın döneminde yaşamak zorunda kalan, sınırlarda daha güvenli ve özgür bir hayat özlemi duyan LGBTİ+’lar “Ben Neredeyim?” diye soracaklar. Sadece 2020 yılında değil, bu zamana kadar her türlü krize alışkın lubunyalar, tüm lubun âlemini birlikte güllüm yapmaya, örgütlenmeye, sexting yapıp şarkılar söylemeye çağırıyor. “Bu ten kendini adlandırmıyor sadece var oluyor” diyen lubunyalar, yürüdüğün sokaklarda, okuduğun okullarda, hastanelerde, mahkemelerde, boğazın suyunda, çalıştığın iş yerlerinde olduklarını hatırlatıyorlar. 

“Rujları sürdük, ojeler tamam; straponlar belde, bıyıklar yaman; kimimiz kıllı kimimiz parlak, kimimiz nonoş kimimiz godoş… Maskeler çeşitli… Her gün gibi bugünlerde de… gökte gördük köprüyü, rengi yedi türlüyü!”

Yazı: Işıl Saykan