Tarihin ilk çevrimiçi onur haftasına hazır mıyız?

Corona virüsü salgını sebebiyle dünya çapında pek çok Onur Haftası etkinliklerinin iptal edildiği ya da ertelendiği haberleri ardı ardına gelmeye başlamıştı. Son olarak Avrupa Pride Organizatörleri Birliği (EPOA) ve Attitude dergisinin yayınladığı listede aralarında BFI Flare: London LGBTQI+ Film Festival, Trans Pride Scotland ve Asya kıtasının en geniş katılımlı Singapore Pink Dot festivalinin de bulunduğu birçok organizasyonun iptal edildiği, ayrıca bu sene ilk defa düzenlenmesi planlanan ve İngiltere’de yaşayan Müslüman LGBTİ+’ların görünürlük mücadelesinin bir kazanımı olan London Muslim Pride Imaan Fest’in ise ertelendiği duyurulmuştu.

InterPride ve EPOA’nı girişimleriyle Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Almanya, İsveç, Birleşik Krallık, Güney Afrika, Asya, Latin Amerika ve Okyanusya’dan Onur Haftası organizasyonları birlikte çalışarak Global Pride 2020’yi duyurdular. Tarihin ilk çevrimiçi yapılacak Onur Haftası etkinliği olacak Global Pride’da internete erişim sağlayabilen lubunyaları konser ve konferanslar bekliyor. Bunların haricinde etkinlik önerilerine açık olduğunu duyuran Global Pride 2020, fikirleriyle destek olmak isteyen herkesi organizasyon sürecine dahil etmekte oldukça hevesli. Buradaki formu doldurarak etkinlik önerilerinde bulunmak mümkün. 

“Pride, COVID-19’a yenilmeyecek!” diyen Global Pride organizasyonundan haberdar olmak isteyenler Facebook etkinliğini buradan takip edebilirler. 27 Haziran Cumartesi günü dünyanın ilk Global Pride’ına katılmak için tarihi şimdiden not etmekte fayda var lubunya! 

Yazı: Işıl Saykan