LİSTAG’dan 29. İstanbul Onur Haftası için sokak temalı çıkartmalar

Başka bir ailenin mümkün olduğu inancıyla 2008’den beri değerli faaliyetlerini yürüten LİSTAG (LGBTİ+ Aileleri ve Yakınları Derneği), içinde bulunduğumuz Onur Ayı’nı oluşumun felsefesini yansıtan bir armağanla selamlıyor. 


29. İstanbul Onur Haftası için hazırlanan SOKAK temalı çıkartmaları, iPhone ve Android’lere indirip Whatsapp, Telegram ve iMessage üzerinden kullanabilirsiniz. Türkiye şehirlerini çeşitli sembollerle yansıtan bu çıkartmalar İstanbul, İzmir, Denizli, Antalya gibi farklı lokasyonlardan LGBTİ+’ları sokağa çağırırken;  “El âlem ne derse desin”, “Annenim / babanım / kardeşinim yanındayım”, “En az 3 diyorsun, yaptık beğenmiyorsun” sloganları fazlaca ihtiyacımız olan dayanışma ruhunu coşkuyla kutluyor.

Tarkan Fenercioğlu’nun hazırladığı çıkartmaları telefonunuza indirmek için bir tık yeterli.

LİSTAG’ın faaliyetleri, projeleri

LGBTİ+’ların aile ve yakınlarından oluşan bir sivil toplum kuruluşu olan LİSTAG; kurulduğu ilk günden bu yana düzenli olarak toplantılar yapmakta, LGBTİ+’ların yakınlarını buluşturmakta, onların ve toplumun LGBTİ+ ve homofobi konusunda bilgilenmesi ve bilinçlenmesi yönünde faaliyetlerde bulunmakta. 

Oluşum düzenli olarak CETAD’ın (Cinsel Eğitim Tedavi ve Araştırma Derneği) gönüllü psikiyatrları ile psikologlarını LGBTİ+ yakınlarıyla bir araya getiriyor, ayrıca ailelerin birbirleriyle tanışmasına önayak oluyor. Şimdiye kadar iş birliği yapılan gruplar arasında İtalya’daki AGEDO, Almanya’daki BEFAH, Birleşik Krallık’taki FFLAG ve İspanya’daki AMGYL var.

Can Candan’ın çektiği, çocukları LGBTİ+ olan bir grup anne ve babanın öykülerini seyirciye taşıyan Benim Çocuğum (2013) belgeseli de, yine bir LİSTAG projesi. Youtube üzerinden erişime açık olan filmde; muhafazakar, homofobik, transfobik bir toplumda bir yandan aile bir yandan da aktivist olmanın ne anlama geldiğini yeniden tanımlayan 7 ebeveyn, deneyimlerini birinci ağızdan aktarıyor.