4. LGBTİ+ Gençlik Festivali’yle çevrimiçi buluşma

İzmir Genç LGBTİ+ Derneği’nin bu sene dördüncü kez düzenleyeceği LGBTİ+ Gençlik Festivali, 8-17 Mayıs tarihlerinde evlerde. #SanaldaYerVar diyen ekip, herkesi çevrimiçi festival deneyimine çağırıyor. 10 gün sürecek festival kapsamında partilerden canlı yayınlara, sanal sergiden konserlere, dolu dolu bir program hazırlanmış.

Derneğin Proje ve Kültür Merkezi Koordinatörü Barış Azar, festivalin önemi hakkında “LGBTİ+ Gençlik Festivali, 2017 yılından beri LGBTİ+ gençleri bir araya getiren, LGBTİ+ gençlerin kültürel gelişimlerine katkı sunan ve LGBTİ+ gençler için sosyal alan yaratan bir festival. İzmir’de gerçekleşen en büyük LGBTİ+ etkinliklerinden birisi aynı zamanda. LGBTİ+ gençleri odağına alması bakımından da Türkiye’deki tek etkinlik diyebiliriz” açıklamasını yapıyor. Festivalin salgın dönemine denk gelmesi hakkında da konuşan Azar, bu durumu daha geniş kitlelere ulaşabilmenin bir yolu olarak görüyor. “Bir yandan geçmiş yıllarda olduğu gibi şehrin çeşitli salonlarında etkinliklerimizi gerçekleştiremiyor ve katılımcılarımızla yan yana gelemiyor olsak da internet ortamına festivali taşıyarak daha geniş bir kitleye de temas etmiş olacağız” diyen Azar, festival boyunca gerçekleşen etkinliklerin sonradan derneğin YouTube kanalında izlenebileceğini söylüyor.

Program 8 Mayıs Cuma günü festival süresince türlü görsel sanat işlerinin görülebileceği bir sergi ile açılacak. Akşamına da ClubCoweed ortaklığında gerçekleşecek açılış partisinde bizi BiJey, Desen, Medusa Nebula, Ocean Falan Desen, Deux ex Machina ve Allesbut bekliyor olacak.

Bu arada festivalin son gününe yani 17 Mayıs’a kadar işlerinizi “Sergi Çağrısı” konu başlığıyla [email protected] adresinden gönderebileceğinizi de hatırlatalım. Bunun yanında #DansEtLubunya etiketiyle paylaşacağınız dans videonuz da festival sonunda gösterilecek klipte yerini alabilir, bizden söylemesi.

Bu arada danışmanlık hizmeti almak isteyenler için derneğin hizmetinin evden devam ediyor. “Derneğimiz mart ayının başlarından beri evden çalışmaya ve faaliyetlerine devam ediyor. Bu süreçte her ne kadar eskisi gibi bir araya gelemiyor olsak da danışmanlık hizmetlerimiz ve savunuculuk çalışmalarımız sürüyor” diyen Barış Azar, uzaktan hizmet verdikleri bu dönemde pandeminin LGBTİ+’lar için nasıl sıkıntılar oluşturduğuna dair başlattıkları bir anket çalışmasını da duyuruyor. Bu form üzerinden deneyimlerinizi paylaşabileceğiniz anket çalışması sonrasında raporlanarak hem karar alıcılarla hem de derneğin paydaşlarıyla paylaşılacak. 

Yazı: Işıl Saykan