Broadway’in tanınmış isimleri “The Karate Kid”i sahneye taşıyor

1984 yapımı The Karate Kid klasiği, filmin senaristi Robert Mark Kamen tarafından Broadway müzikaline dönüştürülüyor. Ödüllü besteci Drew Gasparini’nin söz ve müziklerini kaleme alacağı projedeki dansların koreografisini MTV’nin VMA adayları Keone ve Mari Madrid oluşturacak. Yönetmen koltuğunda ise 120’nin üzerinde tiyatro yapımı sahneleyen Amon Miyamoto var.

Kamen, projeyle ilgili yaptığı bir açıklamada şu sözleri söyledi: “En büyük hayalimde bile bu küçük filmin ilerleyen nesillere aktarılacağı aklıma gelmezdi. Okinawan Karate’ye ve onu bana öğreten muhteşem adama bağlılığımı anlattığım bir aşk mektubu olarak başlayan The Karate Kid’in Broadway’de sahnelenmesi en büyük hayallerimin bile ötesinde. Umarım bu gösteri, The Karate Kid’in 35 yıldır birçok aileye getirdiği keyfi sahnede yaşatabilir.”

Japon yönetmenin açıklaması da şu şekilde oldu: “Birçok insan Broadway müzikallerini bir ‘kaçış’ olduğu için sever. Bense hayatımızı nasıl yaşamamız gerektiğini gösterdiği için seviyorum. The Karate Kid’in sahne adaptasyonunu yapmak istedim çünkü dünyada devam eden anlaşmazlıklarla ilgili ihtiyacımız olan bir hikâye anlatıyor bize. The Karate Kid’deki tatlı zıtlık da karatenin kendi doğasından geliyor. Filmde söylendiği gibi karatenin amacı saldırmak, kazanmak ya da incitmek değil. Daha ziyade, karşı tarafların birbirlerini anlayacak ve birbirlerine saygı duyacak noktaya gelene kadar enerjilerini tüketmelerine izin vermek.”

Aynı zamanda, Broadway’in Moulin Rouge! müzikali için tasarladığı set ile Tony ödülü kazanan Derek McLane de ekipte yer alacak. Prömiyer tarihi ve kadroyla ilgili bilgiler ilerleyen günlerde belli olacak. 

Yazı: Cansu Çubukçu