Leos Carax’ın rock müzikali “Annette”in fragmanıyla tüyler diken diken

“Her Leos Carax filmi başlı başına bir olaydır. Ve bu film, vaatlerini yerine getiriyor. Annette sinema, müzik ve kültür tutkunların yolunu gözlediği; bizim de geçtiğimiz yıl boyunca özlemini duyduğumuz bir armağan.”

Fransız sinemasının kural tanımayan auteur’ü Leos Carax’ın son harikası Annette hakkında, böyle bir demeç verdi Cannes Film Festivali başkanı Pierre Lescure. Yaklaşık dokuz sene önce prömiyer yapan ve kısa zamanda modern klasik olarak kabul gören Holy Motors’un ardından, Carax yeniden Cannes kırmızı halısını arşınlamak üzere. Gerek konseptiyle, gerek künyesindeki isimlerle, gerekse yılan hikayesine dönen prodüksiyon süreciyle uzun süre sinema gündeminde yer edinen son harikası Annette, tadımlık ilk fragmanıyla mest etmeye yetti.

74. Cannes Film Festivali’nin açılışını yapacak yapım, ana yarışmada da boy gösterecek.

Sıra dışı bir kadere sahip, gizemli bebek Annette

Bu 1 dakika 45 saniyelik, epik mi epik deneyim; Annette’in büyükçe bir sinema salonu perdesinde, mümkünse festival ortamında tecrübe edilmesi gerektiğini haykırmakta. Fragmandan ipuçları verilen, his yoğunluğu yüksek görsel ve işitsel dünyada; Carax’ın Holy Motors’da da iş birliği yaptığı Fransız görüntü yönetmeni Caroline Champetier ve 70’lerden bu yana üretimine devam eden, efsanevi grup Sparks’ın parmağı var.

Marion Cotillard ve Adam Driver’ın başrolleri paylaştığı yapımda, uluslararası çapta ünlü bir opera şarkıcısı olan Ann ve acımasız bir mizah anlayışına sahip stand-up komedyeni Henry’nin yolları Los Angeles’da kesişiyor. Görünüşte mükemmel bir çiftler; spot ışığının altındalar, sağlıklı, mutlu ve çekiciler. Ancak sıra dışı bir kadere sahip gizemli çocukları Annette’in doğumu, hayatlarını tamamen değiştirmek üzere.

Opera şarkıcısı Ann için sırayla Rooney Mara, Michelle Williams ve Kristen Stewart’la el sıkışılsa da, nihayetinde rolün sahibi Marion Cotillard olmuş. Rihanna da yan karakterlerden biri için düşünülse de, daha sonra bu karardan vazgeçilmiş.

Sparks ve Carax’dan müzikal janra yeni bir soluk

Bir rock operası olan Annette, hem Sparks’ın hem de Carax’ın tutku projesi desek, hiç de yanlış olmaz. Grubun üyeleri Ron Mael ve Russell Mael, projeyi ilk başta bir albüm olarak tasarlamış; daha sonra ise müzikal formatında tiyatro sahnelerine uyarlamaya niyetlenmişler. Kapsamlı bir oyuncu kadrosuyla turneye çıkma fikri kulağa meşakkatli gelince, bu karardan vazgeçilmiş. Holy Motors soundtrack albümü için yönetmen ile bir araya geldiklerinde, Carax da bu projeden başka bir şey düşünemez olmuş.

Bu iş birliği elbette deneysel sularda yüzmüş ve ikili müzikal janrının klişelerine yüz vermeyen, heyecan verici bir teknik yaratmış. Film bildiğimiz anlamda diyalog içermiyor; oyuncular aynı replik içinde hem konuşuyor, hem de şarkı söylüyorlar.

Temmuzun ilk haftasında Cannes’da prömiyer yapacak olan Annette, aynı dönem Fransa sinemalarında da vizyona girecek. 74. Cannes Film Festivali’nin tüm seçkisinin, mayıs bitmeden duyurulması bekleniyor.

Yazı: Merdan Çaba Geçer